АУБ проти обмеження прав банків при визначенні процентних депозитних та кредитних ставок

24 окт, 16:38

Не допустити обмеження прав банків при визначенні процентних депозитних та кредитних ставок. До цього закликав Президент Асоціація українських банків Олександр Сугоняко в листі до прем’єр–міністра України Юрія Єханурова, міністра економіки Арсенія Яценюка та голови НБУ Володимира Стельмаха.

Причиною занепокоєння АУБ стала розробка Мінфіном законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який буде вноситись на розгляд парламенту одночасно із Законом “Про Державний бюджет України на 2006 рік”.

В АУБ наголошують, що запропонованими змінами до податкового законодавства щодо порядку визначення “звичайної депозитної ставки” обмежені всі права банку з визначення ним самостійно процентної депозитної ставки при наданні послуг не тільки особам, які здійснюють контроль над платником податку або контролюються таким платником податку, а також страховим компаніям, нерезидентам, суб’єктам підприємницької діяльності малого та середнього бізнесу, що суперечить Закону “Про банки і банківську діяльність”.

Тобто, відповідно до законопроекту, для всіх вищенаведених категорій суб’єктів підприємницької діяльності банк повинен встановлювати тільки найменшу депозитну ставку, знижувати її при пролонгації та достроковому поверненні вкладу до мінімальної на дату пролонгації або повернення вкладу, а у разі порушення цієї норми за незалежними від банку причинами сплачувати різницю між договірною та звичайною ставками за рахунок свого прибутку.

Президент Асоціації українських банків у зверненні до прем”єра та міністра економіки наголосив, що запропонований Мінфіном порядок встановлення “звичайної процентної ставки” за депозит, не враховує особливості залучення вкладів та практично обмежує право банку на встановлення депозитної ставки. Адже на розмір процентної ставки впливають не тільки строки залучення вкладів (короткостроковий чи довгостроковий), а і розмір вкладу, і умови виплати тощо.

Умови залучення банками вкладів розраховані на різні верстви населення і повинні бути привабливими для них, – кажуть в АУБ. Це є світова практика, оскільки залучення великих вкладів в усьому світі здійснюється за окремими умовами, за окремими договорами, так як вони не є типовими вкладами.

“Обмеження, які вносить законопроектпроект, ставить банки у нерівні умови з іншими фінансовими установами та підвищує ризиковість проведення їх операцій. Адже пропозиція пролонгації договору за згодою сторін вважати розірваним ставить у невигідні умови вкладника і позбавляє можливості банк в період дії депозитного договору запропонувати вкладнику більш вигідні умови розміщення вкладу”, – сказано у зверненні Асоціації.

На переконання фахівців АУБ, така ж ситуація складається і з введенням терміну “звичайна ставка за кредит”. Наприклад, кредитна ставка за кредит, наданий у валюті, не залежить від облікової ставки НБУ і може бути меншою за неї.

Враховуючи вищенаведене, Президент АУБ Олександр Сугоняко запропонував залишити термін “звичайна процентна ставка за депозит” у діючий на сьогодні редакції Закону.

Инф. aub


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/1627.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua