Между Украиной и Россией началась третья газовая война

17 июн, 03:03

Третю газову війну між Україною і Росією оголошено. Після марних переговорів минулої ночі "Газпром" виконав свою погрозу і зранку перекрив постачання газу до України, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Київ і Москва подали одне на одного до Стокгольмського міжнародного арбітражу. "Газпром" подав позов першим і вимагає сплатити $ 4,5 млрд боргу. Україна ж хоче встановити недискримінаційну ціну на паливо та повернути $ 6 млрд переплати.

Нічні переговори були відомою російською тактикою. Саме вночі, водячи по колу одні і ті самі розмови, росіяни уже не раз домагались укладання нечувано вигідних для себе домовленостей.

Проте не цього разу. Російські хитрощі настільки одноманітні, що у Києві їх давно вивчили.

"На російський тиск ми піддаватись не будемо і по ночах всякі папірці також підписувати ніхто не буде. Потім ці папірці можуть мільярдами доларів вилізти. Вони тягнули час з тим, щоби затягнути нас в зиму і поставити у ситуацію, в яку ставили Україну уже двічі. Третій раз не пройде", - попередив прем'єр Арсеній Яценюк.

Півтора місяці передарбітражних переговорів у Брюсселі були потрібні не стільки Києву і Москві, як єврокомісарам, які вірили, що можуть допомогти знайти компроміс. Українські посадовці кажуть, що ілюзій колег із ЄС не поділяли – мовляв, від початку було очевидним, що росіяни на конструктивні переговори не налаштовані.

Відтак у понеділок, 16 червня, початок третьої газової війни виявився традиційним. Його ознаменував перекритий з російського боку газовий вентиль. В Україну тепер подається тільки той газ, який призначений на експорт до Європи.

Крім того, Москва запровадила режим передоплати для Києва. І не виключає, що подаватиме до арбітражу нові позови щодо суперечки з "Нафтогазом".

Україна ж, за словами прем'єра Яценюка, сплатила $ 786 мльйонів. Це борг за спожитий газ за ціною $ 268, яка діяла у першому кварталі.

Умовити Москву, яка виставила ціну майже у $ 500, а потім погодилась на $ 385, відмовитись від знижок і переглянути сам принцип формування ціни, виявилось неможливо. Росія прагне зберегти за собою право збільшувати ціну одноосібно, без погоджень із Україною.

Газ як зброя, націлена на Україну, Києву не потрібний, каже прем'єр Яценюк.

"Це не газ, це – загальний план Росії по знищенню України. Це ще один етап російської агресії проти української держави і української незалежності. Ми не будемо дотувати російський "Газпром". Українці не будуть витягувати з китшень $ 5 млрд на рік, щоби Росія за ці гроші купувала зброю – танки, літаки і бомбила українські території", - заявив керівник Кабміну.

Відтак, і український позов до "Газпрому" нарешті потрапив до суду у Стокгольмі. У ньому Україна домагається справедливої ціни. Адже нині Німеччина пропонує той самий російський газ Україні по ціні близько $ 300 – це включно з вартістю транспортування та прибутками компанії-постачальника.

Довівши європейцям, що Москва розуміє компроміси тільки як повну згоду на її умови, Україна звертається до Єврокомісії з проханням сприяти збільшенню реверсного постачання газу до України. Яценюк також доручив уряду переглянути ціну на газпромівський транзит. І заспокоїв: шанси виграти газову війну на європейському полі в України дуже високі.

 


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/182795.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua