Законодавство щодо внутрішньо переміщених осіб потрібно приймати негайно

02 сен, 22:29

Круглий стіл на тему «Врегулювання правового положення внутрішньо переміщених осіб на території України» відбувся в Українському кризовому медіа-центрі. Учасники круглого столу висловили спільну думку щодо необхідності якнайшвидшого прийняття законодавства, що врегульовує питання внутрішнього переміщення осіб із зони АТО та Автономної Республіки Крим. Мова йде про законопроект 4490а-1 «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», розроблений робочою групою, створеною при Адміністрації Президента України.

Таміла Ташева, засновник і координатор громадського руху Крим-SOS, виконавчий партнер Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, зазначила, що «кількість вимушених переселенців до зими збільшиться, і вже зараз спостерігається нова хвиля переселенців з Криму». За офіційною ж статистикою наразі кількість внутрішньо переміщених осіб сягає вже 260 тис. При цьому, за останні три тижні їхня кількість подвоїлася.

Невизначеність статусу вимушених переселенців не дає можливості громадянам у повній мірі скористатися своїми правами, а відсутність чітких процедур створює додаткові ускладнення при процесі реєстрації, отриманні доступу до банківських рахунків, переведення до інших навчальних закладів, перереєстрації підприємств тощо. Як наголосила Ноель Калхун, Старший регіональний радник з правових питань Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, Молдові та Білорусі: «До нас звертається багато внутрішньо переміщених осіб, які не розуміють свій статус, але саме держава повинна забезпечити реалізацію їхніх прав. Новий законопроект розробили у відповідності до міжнародних норм та стандартів. Його прийняття  дозволить вимушеним переселенцям скористатися своїми правами та свободами. Законопроектом також встановлена заборона будь-якої дискримінації, та врегульовані питання  доступу до гуманітарної та благодійної допомоги». Як прокоментував Борис Захаров, юрист Харківської Правозахисної Групи: «Головне, що закон запроваджує нову філософію, тобто відношення до тимчасово переміщених осіб. Це полягає, насамперед, у тому, що головним державним органом, який займатиметься питаннями вимушених переселенців, буде Міністерство соціальної політики України, а не Державна міграційна служба України».  Водночас, Ноель Калхун зазначила, що потрібно поспішати з прийняттям цього закону, оскільки вже у жовтні погодні умови не дозволять вимушеним переселенцям жити на території літніх таборів або турбаз.

Альона Шкрум, експерт з адвокації проекту допомоги переселенцям, Всеукраїнський благодійний фонд “Право на Захист”, виконавчий партнер Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, додає, що «законопроект 4490а-1 не ідеальний, але сьогодні будь-яке зволікання з його прийняттям прирівнюється до катастрофи». За словами пані Шкрум, закон дозволить врегулювати питання з житлом, освітою, забезпеченням роботою, спростить порядок реєстрації та підтвердження статусу вимушеного переселенця. Також, закон врегулює питання  звільнення від оподаткування та спрощення процедури розмитнення гуманітарної та благодійної допомоги.

Ілля Шевляк, перший заступник Голови Донецької обласної державної адміністрації в цілому надаючи позитивну оцінку законопроекту, зазначив, що деякі його положення, наприклад, щодо декларації про невчинення особою злочинів на території України, потребують певного уточнення.

У свою чергу, Олексій Савченко, юрист Адміністрації Президента України, зауважив, що «наразі існує певний конфлікт юрисдикцій та повноважень різних органів виконавчої влади, а відсутність певної координації дій між цими органами не дає можливості ефективно здійснювати необхідні реєстраційні та інші юридичні процедури. Прийняття закону та розширення функцій та повноважень залучених органів державної влади зніме ці неузгодженості, пришвидшить процедуру надання статусу вимушеного переселенця та полегшить взаємодію таких осіб з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також сприятиме комплексності вирішення питань внутрішньо переміщених осіб та їхній адаптації до нового місця проживання».


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/185923.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua