Україна має потенціал для повного заміщення імпортних енергоносіїв за рахунок розвитку відновлювальної енергетики та реалізації проектів енергоефективності

20 окт, 14:36

Україна має потенціал для повного заміщення імпортних енергоносіїв за рахунок розвитку відновлювальної енергетики та реалізації проектів енергоефективності — висновки 6-го Міжнародного Форума з Відновлювальної Енергетики та Енергоефективності в Україні REF-2014 Kyiv.

14-15 жовтня в Києві на НСК «Олімпійський» відбулась ключова газузева подія 2014 р. -  6-й Міжнародний Форум з Відновлювальної Енергетики та Енергоефективності в Україні REF-2014 Kyiv, учасниками якого стало понад 190 делегатів. Складовою частиною REF-2014 Kyiv стали 6-й Український Біопаливний Форум UBF-2014, а також галузева експозиція, на якій було представлено обладнання та сервісні рішення для проектів відновлювальної енергетики та енергоефективності.

Організатором Форуму виступив Центр Iнноваційного Бізнесу IBCentre в партнерстві з Energy Watch Group. Офіційна підтримка заходу – Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності).

Протягом останніх шести років Форум REF Київ затвердив свій статус головної події у сфері сталої енергетики в Україні, збираючи на одній платформі ключових вітчизняних та іноземних експертів, топ-менеджерів компаній-лідерів у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики, керівників держвідомств, виробників і постачальників технічних рішень та обладнання, фінансистів та інвесторів, представників профільних асоціацій.

Партнерами REF-2014 Kyiv cтали Helios Strategia (генеральний партнер), ЮК «Стратег» (юридичний партнер), АВВ (партнер форуму), «Українські Системи «Солар» (партнер форуму), УК «Метрополія» (партнер форуму), «Еко-Оптіма» (партнер сесії), «Рентехно» (партнер сесії), Little Dane (партнер Українського Біопаливного Форуму UBF-2014), «Волинь-Кальвіс» (партнер UBF-2014).

Сьогодні Україна зіткнулася з цілим рядом викликів в енергетичній галузі, які передбачають суттєві зміни структури енерго- та теплопостачання в комунальній та промисловій сферах, зокрема, активної реалізації проектів заміщення природного газу альтернативними енергоресурсами, а також розвитку відновлювальної енергетики. «Наше завдання – створити, спираючись на європейський досвід, максимально сприятливі умови для інвестицій у проекти енергоефективності», – підкреслив Сергій Савчук, голова Держенергоефективності.

За словами Юлії Березовської, генерального директора IBCentre, голови Організаційного комітету REF-2014 Kyiv, Україні необхідно сьогодні змінювати саму модель паливо-енергетичного комплексу, зокрема, почати рухатися у бік децентралізації системи енергопостачання, розвиваючи регіональні енергетичні кластери, в т.ч. на основі відновлювальних джерел.

Сегмент побутових сонячних електростанцій має потенціал стати одним із найуспішніших напрямків відновлювальної енергетики, переконана Олена Скрипник, генеральний директор Helios Strategia в Україні. «Я бачу розвиток сонячної енергетики в Україні шляхом розвитку зеленого тарифу для приватних осіб. Цей шлях дозволяє державі суттєво економити на транспортуванні електрики, а споживачам бути впевненими в безперебійній роботі мережі», – описала переваги такого роду проектів фахівець.

У свою чергу, конструктивна державна підтримка галузі відновлювальної енергетики створює потужний імпульс для розвитку індустріального напрямку, зокрема стимулює розвиток іновацій у виробництві українського обладнання та розробці рішень, вважає Сергій Новацький, генеральний директор «Українські Системи «Солар». «Якщо держава буде послідовною у своїй політиці підтримки галузі, то через кілька років Україна зможе увійти до числа ключових європейських виробників обладнання та технологій для відновлювальної енергетики», - додав Сергій Новацький.

Розвиток профільної законодавчої основи сприятиме формуванню повноцінного сегмента енергоефективності в Україні. Цієї позиції дотримується також Олександр Домбровський, голова міжфракційного депутатського об’єднання «За енергетичну незалежність України», який вважає, що нагальним завданням нашої держави зараз є створення максимально зрозумілих і чітких правил гри для інвесторів. «Цього року Україні вдалося зробити у сфері енергоефективності набагато більше, ніж за всі попередні роки. Почала діяти цільова програма, яка передбачає реальне фінансування проектів енергоефективності як на побутовому рівні, так і в промисловості», – зазначив парламентар.

Водночас Шевки Аджунер, голова представництва ЄБРР в Україні вважає, що, не дивлячись на збільшення ризиків, сфера відновлювальної енергетики та енергоефективності  в Україні зберігає інвестиційну привабливість. «ЄБРР профінансував в Україні цілий ряд проектів у сфері відновлювальної енергетики, зокрема, в сегментах сонячної і вітрової енергетики, енергії біомаси. Враховуючи актуальність таких проектів для України ми очікуємо активний розвиток даного сегмента в найближчі кілька років», – підкреслив пан Аджунер.

Андрій Панченко, начальник підрозділу «Електропривід» компанії АББ в Україні додав, що «Пріоритетом №1 для національної стратегії України щодо зниження енергоспоживання повинен стати житловий фонд», оскільки потенціал енергозбереження, що припадає на цей сегмент в Україні (як і в інших європейський країнах) складає 35%».

«З розвитком інтелектуальної енергетичної інфраструктури, а саме - запровадженням технології Smart Grid, вся мережа енергопостачання України зазнає якісних змін, - зазначив Віктор Куртєв, генеральний директор УК «Метрополія». -  Це дозволить досягти високої мети щодо збільшення встановлених потужностей ВДЕ, що є одним з визначних рушіїв для досягнення енергетичної незалежності України».

«Місцеві відновлювані джерела енергії спільно з впровадженням культури енергозбереження та скорочення втрат енергії за допомогою налагодження системи енергоменеджменту – ось рецепт порятунку країни», – підкреслив Ханс-Джосеф Фелл, керівник Energy Watch Group, екс-депутат Німецького парламенту і Посол глобальної ініціативи «100% відновлювальної енергетики» (100% Renewables).

На думку Вальтера Третона, керівника сектора енергоефективності при Європейській комісії, сьогодні Україна проходить шлях, які вже проходили свого часу багато східноєвропейських країн, тому тісна співпраця України і ЄС може істотно прискорити проведення реформ в українській енергетичній сфері. «Нас об’єднує спільна мета – досягнення енергетичної незалежності від імпортних енергоносіїв», – підкреслив європейський чиновник.

«Ми будемо раді бачити Україну серед активних членів IRENA, адже шлях до енергетичної незалежності вашої країни безпосередньо залежить від інновацій, які впроваджуватимуться в паливо-енергетичному комплексі. У попередні роки ми не бачили активного руху України в цьому напрямку, сподіваємося, що сьогодні ваша позиція суттєво змінилася. Сподіваємося, що наша співпраця суттєво прискорить розвиток відновлюваної енергетики в Україні», – зазначив під час свого виступу Дольф Геллен, голова центру інновацій і технологій Міжнародного Агентства Відновлювальної Енергетики IRENA.

На думку Віталія Давія, президента Асоціації відновлювальної енергетики України (АПЕУ), перспективи реалізації в Україні проектів енергоефективності, зокрема, спрямовані на заміщення природного газу альтернативними видами палива безпосередньо залежить від рівня розвитку ринку деревних і аграрних відходів та державної політики в сфері поводження з відходами такого типу. «Поки ми будемо експортувати практично все вироблене біопаливо в Європу, а назад – купувати по реверсним схемам природний газ, Україна так і залишиться заручником примх постачальників газу, зокрема, Росії», – підкреслив голова АПЕУ.

На думку директора компанії «РМП Біоенергія» Ігоря Будзіновського, 6-й Міжнародний Форум з Відновлювальної Енергетики та Енергоефективності, REF-2014 Kyiv, як провідна професійна платформа, дозволив повною мірою побачити досягнення науки, результат роботи багатьох учасників ринку енергетики, новинки виробників систем і устаткування.

«Оцінити важливість REF можна в проектах, які були представлені в цьому році, через масштаб ентузіазму людей, які приходять щороку на нього, у кількості росту компаній, які зароджуються після відвідування форуму. Тут було все: зустрічі, проекти, люди, проблеми, контакти», - оцінив результати роботи заходу Дмитро Лукомський, виконавчий директор «Рентехно».

«Важливим результатом REF-2014 Kyiv стала відверта і конструктивна дискусія навколо галузі, до якої долучилися ключові гравці ринку та профільні державні органи. Її результатом однозначно стануть нові законодавчі ініціативи, які спрямовані на підвищення інвестиційної привабливості України», - підкреслив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. 

Про організаторів:

Центр Інноваційного Бізнесу IBCentre – дослідницька і консалтингова організація в сфері стійкої енергетики та чистих технологій, а також організатор галузевих форумів і конференцій для розвитку інноваційних напрямів і галузей на території Європи і СНД.

Energy Watch Group – асоціація незалежних дослідників і енергетичних експертів, об’єднаних розробками концепції безпечного енергопостачання в глобальних масштабах.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/187563.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua