Банкіри, фінансисти та юристи обговорили вплив грошово-кредитної та валютної політики на діяльність реального сектору в Україні

10 ноя, 13:38


Наприкінці минулого тижня Американська торгівельна палата в Україні провела круглий стіл на тему: «Вплив грошово-кредитної та валютної політики на діяльність реального сектору та залучення іноземних інвестицій в економіку України», в ході якого представники Національного банку України та міжнародних фінансових інституцій проінформували бізнес-спільноту про діючі механізми стабілізації грошово-кредитної та валютної ситуації в Україні, висвітлили причини та наслідки впровадження тимчасових обмежень щодо проведення деяких валютних операцій та шляхи покращення ситуації на валютному ринку. Представники приватних банківських установ також мали змогу почути позицію міжнародних фінансових організацій щодо реформування та стабілізації фінансового ринку України.
За словами Тараса Качки, віце-президента Американської торгівельної палати в Україні, ключовою проблемою в монетарній політиці є не лише її турбулентність, а й як показує практика, відмінні інтереси представників реального сектору, що працюють в різних сферах економіки. З огляду на це, тактика та стратегія реформування фінансового ринку може бути різною. Правильні та потрібні рішення можна знайти лише завдяки відкритій комунікації між усіма зацікавленими сторонами.
Представники Національного банку України відзначили, що дії регулятора, який наразі вимушений іноді вживати складні, неочікувані заходи, завжди спрямовані на забезпечення стабільності в банківську середовищі та гармонізацію економіки в цілому. Олександр Писарук, перший заступник Голови НБУ з цього приводу зазначив: «Пріоритетом для Національного банку є подолання викликів, які постають через нестабільну ситуацію в країні. Як центральний банк ми вимушені вводити тимчасові адміністративні обмеження, які звісно впливають на бізнес. Нам це теж не завжди подобається, але ми чітко розуміємо, що їх слід застосовувати зараз, щоб стабілізувати валютний ринок та побудувати ефективну банківську систему у перспективі». Олександр Писарук додав, що всі обмежувальні заходи центрального банку будуть зняті, як тільки відбудуться зміни на краще: «Моя порада компаніям, бізнесу почекати поки остаточно налагодиться ситуація в країні, а не наполягати на своїх правах за будь яких умов».
Пан Жером Ваше, Постійний Представник МВФ в Україні, відзначив, що МВФ вже довгий час рекомендує НБУ провадити політику плаваючого обмінного курсу:  «Плаваючий обмінний курс є першочерговим інструментом для адаптації до макроекономічних шоків, таких як потрясіння, пов’язані із залежністю від цін на ресурси, або інших шоків, пов’язаних із станом зовнішньоекономічного рахунку або обсягів виробництва. На шляху до впровадження нової валютно-курсової політики постала низка викликів, які важливо взяти до уваги для загального розуміння питання: низький обсяг резервів, неефективний та вузький валютний ринок, відтік капіталу, доларизована економіка та суттєве скорочення депозитів у іноземній валюті, домінування фіскальної політики над монетарною, відсутність механізму монетарної трансмісії, здійснюваний  Нафтогазом імпорт газу, деномінований у іноземній валюті тощо. До цього, поза сумнівом, необхідно додати суттєві ускладнення, які виникли внаслідок збройного конфлікту, що додатково посилило невизначеність щодо перебігу подій у економіці, фіскальному та фінансовому секторі».
У ході зустрічі також було проаналізовано останні макроекономічні показники української економіки. За словами Чімяо Фана, Директора Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові, нинішня економічна ситуація в Україні залишається вкрай складною, однак попередні дані показують, що зниження економічної активності у ІІІ кварталі не настільки велике, як дехто очікував. Здебільшого такого результату досягнуто завдяки високим результатам в агропромисловій сфері. За попередніми показниками, ВВП України у ІІІ кварталі скоротився на 5,1% (після 1,1% та 4,6% зниження у І та ІІ кварталах відповідно), в результаті чого падіння ВВП за перші дев’ять місяців цього року склало 3,6 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.  Обсяг промислового виробництва знизився на 16,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року, зважаючи на те, що в серпні зниження цього показника досягало 20,1%. Частково це було компенсовано 46% зростанням обсягів виробництва у сільському господарстві.
Також Пан Фан зазначив, що впровадження в Україні гнучкого обмінного курсу було позитивним кроком, оскільки він діяв в якості амортизатора і сприяв швидкому коригуванню платіжного балансу: «Підтримка гнучкого обмінного курсу також матиме важливе значення для збільшення українського експорту, що є необхідним фактором для відновлення економіки. Однак, незважаючи на позитивний вплив на платіжний баланс, нещодавня девальвація гривні і невизначеність в результаті конфлікту на сході країни негативно впливають на банківську систему. Використання адміністративних заходів може допомогти згладжувати вразливість валютного ринку лише в короткостроковій перспективі. Але світовий досвід свідчить про те, що здійснення адміністративних заходів часто може бути контр-продуктивним і використання таких методів слід припинити якомога скоріше». Він також підкреслив, що за подібних складних умов дуже важливо, щоб Адміністрація Президента, уряд та НБУ працювали єдиною командою, а всі їхні дії мають здійснюватися прозоро.
За словами експертів, подальше зменшення обсягу валютних депозитів, зростаючий попит на  іноземну валюту в цілому, а також скорочення її пропозиції у ході загострення конфлікту улітку, змусило Національний банк України запровадити подальші заходи контролю, обираючи поміж волатильністю та впровадженням обмежень. Як відзначив пан Ваше, МВФ не хотів би побачити новий режим фіксованого обмінного курсу в Україні, який – серед іншого – за короткий термін може призвести до утворення чорного ринку. Однак, МВФ підтримав прагматичний підхід, спрямований на обмеження надмірної волатильності обмінного курсу через засоби контролю, беручи до уваги напружену ситуацію на валютному ринку та зростання попиту на іноземну валюту. Тільки-но ситуація стабілізується і з’являться чіткі ознаки того, що напруження спадає, МВФ – відповідно до свого мандату – очікуватиме на появу плану щодо відміни таких обмежень.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/188260.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua