«Зберігши вітроенерегтику, Україна зменшить залежність від газу»

24 ноя, 14:26

21 листопада Центр досліджень енергетики (EIRCenter.com) провів круглий стіл на тему "Зменшення газової залежності через розвиток відновлюваної енергетики. Чи виживе вітроенергетика в Україні?". В його роботі взяли участь чиновники, представники найбільших гравців ринку відновлюваної енергетики, юристи, співробітники галузевих та бізнес-асоціацій.
 
На заході обговорювалася низка проблемних та актуальних для галузі питань. Зокрема, якими є найбільші загрози існування вітроенергетики? Чи зможе Україна позбутися найближчим часом газової залежності від Росії? Що зміниться для відновлюваної енергетики з приходом нового уряду, тощо.
 
На думку учасників круглого столу, найнагальнішою зараз є проблема недотримання державою встановлених на ринку правил гри. Йдеться зокрема про щомісячний перегляд ставок "зеленого тарифу". Так, Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА), розповів присутнім, що неувага НКРЕКП до перегляду "зеленого тарифу", як того вимагає закон, спостерігається ще з серпня 2014 року. І за цей час гравці ринку несуть десятки мільйонів гривень збитків кожний. Даний факт, на думку Конеченкова, є негативним сигналом іноземному інвестору, тому через ланцюгову реакцію може також бути завдана шкода іншим галузям української економіки.
 
Через подібні дії держави вітроенергетика поставлена на грань виживання. Адже, як зазначив Герман Айнбіндер, директор компанії "Вінд Пауер" (ДТЕК), розвиток відновлюваної енергетики є неможливим без довгострокових іноземних інвестицій. Якщо НКРЕКП не відновить нормальну діяльність в даному сегменті, то вітроенергетика взагалі зникне в Україні як галузь.
 
Пан Айнбіндер також розповів, що за нормальних умов окупність проектів вітроенергетики в Україні складає 7 років. Якщо не буде перераховано "зелений тариф", то цей період складе вже 12 років. А з такими темпами девальвації національної валюти термін розтягнеться до 25 років, при тому що, строк служби вітряних установок складає 20 років.
 
Якщо держава зламає чітку тарифну політику, то українські енергетики не зможуть ефективно та своєчасно покращувати енергетичну незалежність України від РФ. Як наслідок, під загрозу буде поставлено енергобезпеку нашої країни.
 
Крім того, Україна, підписуючи Угоду про асоціацію з ЄС, взяла на себе зобов’язання збільшити обсяги відновлюваної енергетики вдвічі (не рахуючи ГЕС) до 2020 року - в енергетичному балансі її частка має становити 11%, тоді як зараз вона складає 6% (1% альтернативні джерела енергії і 5% - гідроенергетика, яка не буде у найближчі роки стрімко розвиватися). Таким чином, якщо НКРЕКП не займеться своїми прямим обов’язками, наша країна зірве графік імплементації асоціації з Євросоюзом.
 
Так, Сергій Дубовик, заступник голови агентства Держенергоефективності України, розповів присутнім, що наразі на галузь негативно впливають три головні аспекти: а) девальвація гривні; б) військові дії на Сході України; в) небажання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), здійснювати перегляд, так званого "зеленого тарифу".


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/188778.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua