Перемогти тіньову зайнятість: зробити так, щоб працювати легально було вигідно

16 июн, 11:37

Свідченням поглибленні соціально-економічної кризи в країні є той факт, що за  даними Державної служби статистики, нині тіньовою зайнятістю охоплено понад 50% усього працездатного населення України. При цьому третина роботодавців зізнається, що буде ще скорочувати працівників. Наскільки б хибним для економіки країн  не було явище тіньової зайнятості, треба чесно визнати, що цей природний механізм саморегуляції виробничих та трудових відносин свідчить, що населення намагається самотужки  адаптуватися  до нинішніх надскладних   умов,  допомогти собі та своїм сім’ям виживати в моменти кризи. Такої думки дотримується президент УСПП Анатолій Кінах.   

«Отже, для роботодавців очевидно: державна економічна політика має бути зорієнтована не на посилення покарань щодо порушників, які стикнулися з об'єктивно існуючою проблемою, а на удосконалення інституціонального середовища країни, покращення ділового клімату», – підкреслив громадський діяч.

Той факт, що українці дають собі раду в будь-яких важких умовах, характеризує їх як працьовиту, кмітливу,  активну націю. В той же час треба пам’ятати, наголошує А.Кінах, що тіньова зайнятість – це завжди нестабільність, негарантованість трудових відносин,  ризикованість,  відсутність соціального захисту, нульовий шанс на пристойну пенсію. «Переконаний, наші люди не заслуговують на таку оцінку власної  праці. Очевидно, що лише державна політика в сфері трудових відносин здатна дати  половині працюючого населення  легальний статус; ні сам працівник, ні окремий роботодавець цього не зроблять», – наголосив А.Кінах. 

Він нагадав про величезні нарахування на фонд оплати праці в Україні. Понад 36% від ФОП  державі сплачує роботодавець,  ще 15% від величини зарплатні сплачує сам працівник. До цієї суми слід додати 3,6% відрахувань у Пенсійний фонд та 1,5% військового збору. Отже, понад 50% своєї зарплатні людина відраховує до бюджету. Можуть заперечити, що в деяких  країнах податки бувають ще більші. Але там  зарплатня вища, існує високий рівень соціального захисту. «Скільки було розмов, але досі не вирішено питання з податковими змінами у сфері нарахування та сплати єдиного соціального внеску, навантаження на фонд оплати праці. Реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці призвели до того, що всі санкції та штрафи за порушення у сфері стягнення ЄСВ, у сфері трудового законодавства лише збільшилися, що ніяк не стимулює бізнес рішуче відмовлятися від тіньових зарплат. По суті, треба зробити одну просту річ: запровадити правила, щоб тіньовою економічною діяльністю було займатися невигідно»,  – вважає Анатолій Кінах. 

Він ще раз наголосив на ролі малого і середнього бізнесу у вирішенні проблеми подолання безробіття, тіньової зайнятості. І знов механізм успіху дуже простий: зробити так, щоб усі формальні зобов’язання малого бізнесу, тим більш – контрольні заходи з боку держави буди мінімальними. Легалізацію треба зробити вигідної. Насправді люди хочуть працювати за правилами, в легальному полі, відчувати себе захищеними та стабільними. І допомогти цьому може лише сама держава.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/195546.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua