УКБС: КОЖЕН МЕНЕДЖЕР БАНКУ МОЖЕ ПОТРАПИТИ ДО «ЧОРНОГО СПИСКУ» НБУ

30 июл, 08:37

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» вважає, що запроваджені Нацбанком критерії визначення та ознаки втрати ділової репутації у банківській діяльності не відповідають міжнародним нормам та чинному законодавству України. Це підтверджено за наслідками звернення УКБС до Світового банку щодо факту надання відповідних рекомендацій НБУ та  проведеного експертами правового аналізу нового порядку реєстрації і ліцензування банків.

Так, НБУ, посилаючись на рекомендації міжнародних експертів, впровадив додаткові жорсткі ознаки відсутності ділової репутації власників та менеджменту банків (постанова НБУ № 357 від 04.06.2015). Зокрема, запроваджено норму, що визначає втрату бездоганної ділової репутації керівників банку із відстороненням на 10 років від банківської діяльності у випадку визнання установи неплатоспроможною. При цьому більшість закладених до постанови підстав віднесення банку до категорії неплатоспроможних ґрунтуються лише на суб‘єктивній оцінці Нацбанком факту «ведення ризикованої діяльності», без врахування об‘єктивних, незалежних від банків чинників (наприклад, курсових коливань тощо).

Однак, у ході проведених УКБС консультацій з експертами Світового банку з‘ясувалося, що НБУ отримував лише приватні усні рекомендації щодо окремих питань здійснення процедури ліцензування. При цьому цілісно нові вимоги постанови 357 іноземними експертами не розглядались та не оцінювались. Фахівці Світового банку також зазначили, що не надавали  жодних рекомендацій стосовно критеріїв визначення ділової репутації юр-/фізосіб, оскільки у світовій практиці взагалі не використовується тотожне поняття до терміну «бездоганна ділова репутація». До того ж, дотримання передбачених постановою 357 санкцій щодо втрати бездоганної ділової репутації не висувались в якості формальних умов отримання Україною чергового кредиту Світового банку (у розмірі 0,5 млрд. дол.) 

Одночасно УКБС, за наслідками звернення до Мін‘юсту, очікує на належну правову оцінку постанови 357 та приведення Нацбанком її вимог до норм чинного законодавства України. За наслідками проведеного правового аналізу УКБС зазначає, що запроваджені вимоги щодо ознак відсутності бездоганної ділової репутації є антиконституційними, суперечать Кримінальному кодексу та трудовому законодавству України. Зокрема, згідно до ст. 55 Кримінального кодексу України, особа може бути позбавлена права обіймати займану посаду лише на термін від 2 до 5 років та виключно за рішенням суду. Таким чином, НБУ переймає на себе функції судових органів.

«Враховуючи факти відмови регулятором у призначенні на керівні посади відомих фахівців банківської справи та складання т. з. «чорних списків» (як свідчать публікації ЗМІ), вважаємо  необхідним забезпечити незаперечне право менеджерів на захист власної ділової репутації, - зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Для проведення незалежної професійної оцінки УКБС створив апеляційний Комітет з ділової репутації менеджерів банківських установ та залучив до його складу досвідчених експертів банківської діяльності, провідних юристів, представників громадських організацій».


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/197479.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua