08 окт, 11:19
Фінансово-кредитна політика уряду та НБУ потребує невідкладних коректив задля розв’язання гострої проблеми доступу до кредитних ресурсів. Саме про таке йдеться у листі до Президента України, що Антикризова рада громадських організацій та УСПП направили за підсумками нещодавнього засідання підприємницьких структур в Харкові.
«Скорочення обсягів промислового виробництва до 20%, експорту-імпорту – до 35%, триваюче зростання заборгованості по заробітної платі – з початку року на 52% – все це вказує на сумні перспективи для відновлення вітчизняної індустрії в умовах високої вартості банківських кредитів. Нині банківські установи фактично згорнули серйозні програми кредитування. До цього часу не подолано проблему відновлення довіри населення до банків. Обсяг депозитів фізичних осіб у гривнах зменшився з початку року на 11,3%, в іноземній валюті – на 26,2%. В той же час серйозних адекватних заходів з оновлення програм кредитування виробництв уряд та Національний банк не пропонують», – наголошує президент УСПП, голова Антикризової ради громадських організацій Анатолій Кінах.
За попередніми оцінками, середня ставка за найбільш затребуваними кредитами на поповнення оборотних коштів підприємств на рік зросла з початку року до 30%, що є абсолютно неприйнятним для промисловості, малого, середнього бізнесу.
Збільшує ризики виробників початок дії угоди про зону вільної торгівлі Україна-ЄС (з 1 січня 2016 року). Брак кредитних ресурсів боляче вдарить по конкурентоспроможності української продукції. Навіть якщо не брати до уваги розвинуті країни, де облікова ставка коливається в межах до 1 відсотка, найближчі до України сусіді (Польща – 1,5%, Угорщина –1, 35%, Туреччина –7,5%) у близькій перспективі зберігатимуть безперечні переваги перед вітчизняним бізнесом. Продовження політики косметичного корегування облікової ставки НБУ (протягом півріччя з 30% до 22%) лише посилить тенденції до подальшої примітивізації виробництва, втрати висококваліфікованих фахівців та інженерів, розмивання підприємницького потенціалу як основи для формування середнього класу країни тощо.
«На розширеному засіданні Антикризової ради громадських організацій та правління УСПП, яке відбулося нещодавно в Харкові, промисловці поставили перед урядом та Національним банком України невідкладну вимогу розробити державну комплексну антикризову програму кредитування реального сектору економіки, яка базуватиметься на ринкових підходах та адекватній вартості кредитних ресурсів», – поінформував Анатолій Кінах.
В документі йдеться про необхідність удосконалити систему рефінансування банків, що має грунтуватися на створенні стимулів для пріоритетних галузей, впровадженні програм імпортозаміщення, випуску соціально важливої продукції, реалізації проектів із енергоефективності та енергозбереження, а також розвитку мікрофінансування задля підтримки малого та середнього бізнесу. Поставлена вимога нарощування у банківській системі кредитних портфелів у національній валюті, надання виробництвам гарантій для кредитів, які будуть видаватися комерційними банками.
Бізнесу потрібні державні гарантії відшкодування коштів, які залишаються на рахунках суб’єктів господарської діяльності у банках, визнаних неплатоспроможними. Є велика необхідність створити національний стабілізаційний фонд для врегулювання діяльності проблемних банків.
«Наголошую, що будь-які напрацювання у сфері кредитування реального сектору економіки мають бути здійснені у рівноправному взаємовідповідальному партнерстві з діловою спільнотою. Лише таким чином державі вдасться зупинити руйнівні кризові тенденції, вдосконалити підприємницький клімат, в тому числі – через поновлення доступного кредитування, перевести господарський комплекс на параметри сталого розвитку», – підсумував лідер промислової громади.
Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/199958.html
Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua