Оподаткування подарованого майна

03 фев, 09:02

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначено розділом IV Податкового кодексу України (Кодекс), згідно з п. 174.6 ст.174 якого кошти, майно, майнові чи не майнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Відповідно до пп.174.2.2 п.174.2 цієї статті вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 Кодексу, - 5%.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (пп.14.1.263 п.14.1 ст.14 Кодексу).

Згідно зі ст.717 Цивільного кодексу України (ЦКУ) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язує передати в майбутньому другій стороні  (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі (п.1 ст.718 ЦКУ). Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (п.2 ст.719 ЦКУ).

Засади шлюбу, особисті немайнові, майнові права і обов’язки подружжя, визначення майна, що є особистою приватною власністю дружини та чоловіка, підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя регулюються Сімейним кодексом.

Так, здійснення дружиною, чоловіком права особистої приватної власності регулюється ст.59 Сімейного кодексу, відповідно до якої той із подружжя, хто є власником майна, визначає режим володіння та користування ним з урахуванням інтересів сім’ї, насамперед дітей.

Право розпоряджання часткою у майні, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, регулюється ст.67 Сімейного кодексу, згідно з якою дружина, чоловік мають право укласти з іншою особою договір купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання (догляду), застави щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя лише після її визначення та виділу в натурі або визначення порядку користування майном.

Отже, вартість нерухомого майна, подарованого власником такого майна (одним із подружжя) фізичній особі, яка не є членом сім’ї першого ступеня споріднення дарувальника, оподатковується за ставкою 5% (незалежно від ступеня споріднення обдаровуваного з іншим із подружжя).

Якщо обдаровуваним податок на доходи фізичних осіб не сплачено до нотаріального оформлення дарунка, такий платник податку зобов’язаний подати до відповідного контролюючого органу до 1 травня року, що настає за звітним, податкову декларацію про майновий стан і доходи і самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити задекларовану суму податкового зобов’язання.

ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/203924.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua