5 факторів девальвації гривні

06 дек, 08:33

Попереду каскад новорічних свят і українці вже затамували подих у приготуванні. Чи зможуть наші співвітчизники відсвяткувати «на широку ногу», відповідно до традицій та ментальності нашого народу Новий рік та Різдво, що буде з гривнею у коротко строковій та довгостроковій перспективах, чому шанси гривні девальвувати значно вищі, аніж зміцнитись та стабілізуватись? Читайте аналітику від екпертів ФорексПриват:

Вірогідність невиплати чергового траншу МВФ
 
Як зазначила голова НБУ Валерія Гонтарєва минулого тижня Україна може встигнути отримати 1,3 млрд. доларів до кінця року лише у випадку прийняття збалансованого  державного бюджету. На перший погляд ця передумова не викликає жодних побоювань. Однак, при детальному аналізі, стає зрозумілим, що справа не лише в ухваленні бюджету. Зі слів екс-заступника голови НБУ Олександра Савченко щодо загрози невиплати чергового траншу від МВФ розумієм, що : «Це може статися через погану ситуацію в банківському секторі: не виконується програма рекапіталізації і зниження питомої маси проблемних кредитів. Також, немає прогресу у земельній, пенсійній реформах. І поки під питанням бюджет, точніше те, чи буде він збалансований. При цьому, МВФ поки ще підраховує наслідки збільшення розміру мінімальної зарплати вдвічі».

Пильної уваги заслуговує саме останнє речення екс-заступника голови НБУ. Адже, мінімальну заробітну плату в країні планують підвищити саме удвічі, однак, який результат принесе ця зміна? Влада переконує, що це дозволить збільшити витрати населення і при цьому, не сильно вдарить по показниках інфляції. Але як щодо нових комунальних тарифів, які повністю «з’їдають» це підвищення? Крім того, така реформа може загнати український бізнес ще більше в тінь, що навряд чи сильно допоможе економіці країни. Тому МВФ детально вивчає можливі наслідки таких дій.

Пан Савченко також оцінив вірогідність нового кредиту: «Якщо ми несподівано виконаємо більшу частину узгоджених з МВФ реформаторських дій, можемо і отримати черговий транш кредиту. Але я думаю, що сьогодні домінує популізм. Тому шанси на подальшу успішну співпрацю з Фондом в рамках цього кредиту невеликі».
Ажіотаж довкола долара
 
НБУ власноруч скуповує долар на міжбанківському ринку, щоб поповнити свої запаси і виконати необхідні вимоги по міжнародних резервах, чим зменшує пропозицію на ринку і збільшує дефіцит, який, в свою чергу, піднімає ціну на долар.
Негативне торгівельне сальдо України

Ще одним фактором «проти» гривні виступає негативне торгівельне сальдо, яке за період з січня по жовтень збільшилося до -4,9 млрд. доларів. Таким чином або Україна отримує транш від МВФ (маловірогідний сценарій), або НБУ буду змушене «тягти» із золото-валютного запасу для покриття дефіциту.
Зміцнення долара

95%! Така вірогідність підвищення процентної ставки в США на засіданні ФРС (федеральна резервна система), яке відбудеться 13-14 грудня. Навіть змішанні данні по ринку праці, які були опубліковані 02.12 не повинні змінити настрій учасників ринку: американська економіка зараз показує відмінну динаміку, а ріст інфляції до цільового рівня тільки підштовхує регулятора до активних дій.

Також треба звернути увагу на слова майбутнього президента США Дональда Трампа, який завжди критикував політику низьких процентних ставок. Тому не виключена можливість їх підвищення ще і у 2017 році.

Такий сценарій розвитку подій зміцнить долар ще більше і  негативно позначиться на курсі гривні проти американської валюти. Отож, уважно спостерігаємо за рішення ФРС.
Що стосується більш довгострокового прогнозу, то тут треба дочекатися 20 січня, коли новий президент США прийме свої обов’язки. Поки що, дуже рано робити якісь висновки з його передвиборчих обіцянок, тим паче, що Трамп славиться своєю «послідовністю».
 
«Європейська невизначеність» або невже на черзі Італія?

В Європі згущуються хмари: якщо в неділю населення Італії проголосує «проти» (по оцінках аналітиків, це більш вірогідний сценарій) пакету реформ, запропонованих прем’єр міністром країни, це може наблизити популістську партію до реальної влади, яка, нагадуємо, виступає за вихід країни зі стану ЄС (вслід за Великобританією). Це може стати поворотним моментом в історії Євросоюзу, адже запуститься ефект «доміно» у Франції і Німеччині в 2017 році.
В такому випадку зовсім скоро ми можете побачити паритет євро проти долара США, як наслідок, євро втратить частину позицій проти гривні.
 
Заради балансу слід зазначити, що підтримати гривню можуть новорічні свята, під час яких попит на національну валюту підвищується (тим самим, частина населення буде міняти свою іноземну валюту), і збільшаться витрати населення у передсвяткових приготуваннях. Але ця підтримка, через підвищення тарифів та погіршення фінансового стану населення, не повинна сильно змінити "розклад" сил, крім того, її ефект дуже короткотерміновий.

Инф. fx-private.com


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/213729.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua