Декларування доходів громадян, отриманих протягом 2016 року- телефонна «гаряча лінія» в ДПІ у Подільському районі м. Києві

03 фев, 08:46

З 1 січня 2017 року розпочалася щорічна кампанія декларування доходів громадян, а тому фахівці ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві уже розпочали надавати роз’яснення щодо термінів та порядку заповнення декларацій про майновий стан та доходи.
Днями відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за участі  начальника управління податків і зборів з фізичних осіб  ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві Пелих Світлани Юріївни на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих протягом 2016 року». Пропонуємо вашій увазі питання, що надійшли від платників податків на телефонну «гарячу» лінію.


       Які терміни подання декларації про майновий стан та доходи?
- окремі категорії фізичних осіб зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи та визначити податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору;
- окремі категорії фізичних осіб мають право подати декларації для отримання податкової знижки.
Форма декларації про майновий стан та доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 11 жовтня 2016 року за №1349/29479, що набирає чинності 31 грудня 2016 року, запроваджується з 1 січня 2017 року.
У зв'язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та скасуванням пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України у платників податку, які отримували доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України, обов’язок щодо подання декларації за результатами 2016 року не виникає.

     В яких випадках обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається?
     Обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:
від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України (далі – ПКУ);
від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;
у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

В які терміни потрібно подати декларацію про майновий стан та доходи для того щоб скористатися правом на податкову знижку?
Відповідно до підпункту 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Податкового кодексу України підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
      Згідно до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до  Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України відповідно до яких знято обмеження з розміру суми, сплаченої за навчання, яку платник податку може включити до податкової знижки за наслідками звітного року (у 2016 році така сума не могла перевищувати 1930 грн на місяць).
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Чи потрібно відображати в річній податковій декларації суми спадщини, яка оподатковується за нульовою ставкою?
Відповідно до підпункту 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.
Згідно з пунктом 174.3 статті 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Водночас, пунктом 179.2 статті 179 Кодексу визначено, що відповідно до розділу IV Кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Враховуючи вищевикладене, фізичні особи – платники податку, що одержали дохід у вигляді спадщини, який згідно із Кодексом оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

За якою податковою адресою потрібно подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати ПДФО, якщо прописана фізична особа в одному місці, а дохід отримує в іншому?
Відповідно до статті  67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Згідно із статтею 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Крім того, згідно із пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до пункту 45.1 статті 45 Кодексу платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.
Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Враховуючи зазначене, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
    
В які терміни потрібно подати декларацію про майновий стан та доходи для того щоб скористатися правом на податкову знижку?
Відповідно до підпункту 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Податкового кодексу України підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
      Згідно до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до  Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України відповідно до яких знято обмеження з розміру суми, сплаченої за навчання, яку платник податку може включити до податкової знижки за наслідками звітного року (у 2016 році така сума не могла перевищувати 1930 грн на місяць).
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення

Який термін подання річної декларації та термін сплати податку для підприємця – платника єдиного податку, який отримав доходи як фізична особа, а не підприємець?
Відповідно до пункту 177.6 статті 177 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом  IV Кодексу (підпункт 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Кодексу).
Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (пункт 179.7 статті 179 Кодексу).


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/215428.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua