29 ноя, 13:56
НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) на засіданні, яке відбулось 27 листопада 2017 року, прийняла рішення підтримати проект Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (реєстраційний №6016-д) за умови врахування у ньому принципових зауважень Комісії.
Найголовніше зауваження – в законопроекті необхідно розширити на професійних учасників фондового ринку термін «підприємства, що становлять суспільний інтерес», який запроваджений у правове поле Законом України від 05.10.2017 року №2164-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (щодо удосконалення деяких положень)».
Нажаль, в останній момент в проекті Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» був змінений перелік підприємств, що підпадають під визначення «підприємства, що становлять суспільний інтерес». В результаті зі сфери прозорого державного нагляду випав 521 учасник фінансового ринку, а саме компанії які працюють на фондовому ринку.
Як відомо, абсолютна більшість професійних учасників фондового ринку відповідно до визначених законодавством критеріїв належить до малих та мікропідприємств. Зокрема, кількість професійних учасників фондового ринку, які підпадають під критерії мікро- підприємств становить 448 компанії, а малих - 73 компанії (без урахування банків). До середніх або великих підприємств законодавство дозволяє віднести, за попереднім аналізом, лише 6 професійних учасників фондового ринку.
В той же час ці компанії на рівні з іншими учасниками фінансового ринку – банками, страховими компаніями, недержавними пенсійними фондами – розпоряджаються сотнями мільярдів гривень своїх клієнтів, тобто суспільними коштами, що створює суттєві диспропорційні ризики.
Наприклад, розмір клієнтських активів, який наразі знаходиться в управлінні компаній з управління активами, становить 252 млрд гривень. Обсяг біржових контрактів, які торговці цінними паперами уклали в інтересах своїх клієнтів за минулий рік становив 235 млрд гривень. Обсяг угод з цінними паперами на позабіржовому ринку склав у рази більше – 1 892 млрд гривень. Загальна номінальна вартість фінансових інструментів на рахунках власників в депозитарних установах сягає 1 746 млрд гривень.
Застосування до професійних учасників фондового ринку спрощених вимог, які висуваються до малих та мікропідприємств в питаннях звітування та аудиту, є неприпустимим. Професійні учасники фондового ринку повинні бути віднесені до категорії підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Враховуючи поточний стан фондового ринку, суттєві обсяги фіктивного підприємництва, використання «сміттєвих» цінних паперів та зловживання з цінними паперами, збереження можливості працювати непрозоро для учасників фондового ринку призведе до погіршення ситуації у фінансовому секторі. Фондовий ринок і надалі буде залишатися в сірій зоні, а операції на ньому не матимуть нічого спільного з інвестиційною діяльністю, а проводитимуться лише з метою оптимізації фіскального навантаження, виведення капіталу з країни, тощо.
Якщо ми прагнемо побудувати цілісний ефективний фінансовий ринок, забезпечити захист всіх категорій споживачів фінансових послуг, ми повинні застосовувати однакові підходи щодо розкриття фінансової звітності всіма учасниками фінансового ринку, без виключень і без збереження сірих зон. Непослідовний підхід створюватиме системні ризики для існування всього фінансового сектору і матиме негативні фіскальні наслідки.
Україна стоїть на порозі впровадження накопичувального рівня пенсійної системи і не можна довірити непрозорим компаніям управління пенсійними накопиченнями мільйонів громадян.
Саме тому Комісія наполягає на виправленні цього недоліку через законопроект «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» і доповненні переліку підприємств, що становлять суспільний інтерес, професійними учасниками фондового ринку.
Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/223872.html
Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua