У МОН представили держстандарт базової середньої освіти

08 окт, 17:00

У Міністерстві освіти і науки представили новий державний стандарт базової середньої освіти і розповіли, що ним передбачається. Презентував його під час брифінгу тимчасово виконуючий обов’язки міністра освіти і науки Сергій Шкарлет, передає кореспондент УНН.

"Велика і видатна подія відбулася два тижні тому. Уряд України затвердив державний стандарт базової середньої школи - це 5-9 клас Нової української школи… Базовою основою нашого стандарту є Закон України про освіту, де впроваджені всі ключові компетентності та наскрізні вміння. Підґрунтям є і рекомендації Європейського парламенту та Ради Європи щодо ключових компетентностей освіти впродовж життя і не тільки. Це є досвід провідних країн: і Фінляндії, і Норвегії, і Королівства Шотландії (Великої Британії - ред.), це і Польщі - щодо впровадження основ стандарту базової середньої освіти. Що ж в цілому ми отримали? Перш за все - це саме чіткі орієнтири", - сказав Сергій Шкарлет.

Він зазначив, що за стандартом учні здобуватимуть знання і розкриватимуть власні вміння та формуватимуть ставлення і розбудову власних компетентностей.

"Ми сьогодні маємо у стандарті чітко затверджені 11 основних компетентностей, плюс розподіл на цикли базової середньої освіти. І найголовніше, що це є базові наскрізні вміння:

▪️ Батьки - є теж учасниками освітнього процесу, і у стандарті ми закладаємо... команда заклала такі елементи, як можливість відстеження освітнього поступу власних дітей.

▪️ Педагоги - основний ключовий елемент реалізації стандарту. Педагоги супроводжуватимуть освітній процес, маючи академічну свободу. І найголовніше, що основою цього стандарту є забезпечити достатнім ресурсом педагогічної майстерності", - додав міністр.

Він зазначив, що школи також мають бути забезпечені всім необхідним: підручниками, посібниками, у тому числі, електронними.

"Враховуючи весь цей арсенал, ми дуже сподіваємось на те, що закладені позитивні тенденції у розвитку проекту "Нова українська школа" будуть і надалі бути великим підґрунтям щодо розробки у подальшому стандартів старшої профільної школи. І позитивного поступу держави Україна у світовій Європейській освіті", - сказав Шкалет.

За словами заступниці міністра освіти і науки Любомири Мандзій, цього року п’ятикласники, які пішли до школи у 2017 році, будуть працювати за новими програмами "Нової української школи".

"А з 2022 року всі учні, які перейдуть у 5 клас (це будуть випускники початкової школи, вони пішли у школу в 2018 році) - вони будуть вже працювати і навчатися за новим державним стандартом базової середньої освіти. Основна зміна як і у початковій, так і у базовій освіті, полягає у тому, що ми оцінюємо результати навчання не лише за сумою знань, а перш за все відстежуємо навчальний поступ дітей”, - сказала Мандзій.

За її словами, державний стандарт розробляла впродовж двох років група експертів, академіків, освітян та вчителів.

"Наступним кроком у впровадженні реформи є, безперечно, створення типової освітньої програми… І, безперечно, робота над створення стандарту старшої профільної школи", - додала заступниця міністра.

За словами заступника директора команди підтримки реформ МОН Романа Шияна, Закон про загальну середню освіту ділить рівень базової середньої освіти на два цикли: адаптаційний (5-6 клас), та другий цикл базової освіти (7-9 клас).

"Ключові концепти стандарту базової освіти - це ключові компетентності (включно із базовими знаннями), наскрізні вміння (які поєднують ці компетентності із галузями), обов’язкові результати навчання (загальні і конкретні), а також вперше у цьому стандарті (і цього не було у стандарті початкової освіти) - орієнтири для оцінювання результатів навчання досягнень учнів", - сказав Шиян.

Він зазначив, що базовий навчальний план визначає мінімальну та максимальну кількість навчальних годин, що дозволяє перерозподіляти його між галузями. Всього галузей 9, зокрема фізична культура, соціальноздоров’язбережувальна галузь, технологічна, інформатична тощо.

Директор Українського інституту розвитку освіти Вадим Карандій зазначив, що впроваджувати державний стандарт будуть у етапи, які розподілені на 4 блоки.

"Включають вони, зокрема, моделювання навчальної діяльності, розроблення системи оцінювання компетентностей, пілотування проектного впровадження стандарту - це те, що стосується найближчого 5 класу, вже впродовж наступного 2021 року, і підготовку педагогічних працівників до роботи за новим стандартом", - сказав Карандій.

Нагадаємо, Кабмін затвердив стандарт базової середньої освіти 30 вересня.

Дар'я Панченко

Источник: УНН


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/247544.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua