Контрольовані операції: дії податкового агента у разі, якщо проценти і роялті визнаються дивідендами

31 авг, 15:26

З урахуванням змін, передбачених Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (зі змінами та доповненнями),     п. п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дивіденди визначені як платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Операції з нерезидентом, у яких здійснюється виплата доходу, що прирівнюється Податковим кодексом України (далі – ПКУ) до дивідендів, у грошовій чи майновій формі, є об’єктом оподаткування на доходи нерезидентів.
При виплаті процентів та роялті на користь нерезидентів обов’язок зі сплати податку на доходи нерезидента виникає у податкового агента – резидента України (далі – податковий агент) до або під час виплати доходу. Аналіз відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» здійснюється резидентом за підсумками звітного (податкового) року.
Якщо протягом звітного року резидент сплачував нерезиденту проценти або роялті у контрольованих операціях та застосовував ставки податку на доходи нерезидента, передбачені міжнародним договором для процентів та роялті, за підсумками звітного року може виникнути ситуація, за якої частина процентів/роялті буде визнана відповідно до норм ПКУ дивідендами («перекваліфікована» у дивіденди), які підлягають оподаткуванню податком за іншою ставкою.
Для уникнення подвійного оподаткування одного й того ж доходу або заниження податкових зобов’язань нарахування податку на доходи нерезидента щодо частини доходу, прирівняної за наслідками звітного року до дивідендів, податковому агенту необхідно здійснити наступні дії у такому порядку:
1. Податковий агент проводить перерахунок суми податку на доходи нерезидента з урахуванням перекваліфікації частини процентів/роялті у дивіденди.
2. Якщо за результатами перерахунку сума податкового зобов’язання не змінюється, податковий агент не проводить додаткових утримань та/або нарахувань податку з доходів нерезидента. Вважається, що податковий агент виконав вимоги ПКУ щодо утримання та/або нарахування податку з дивідендів.
3. Якщо за результатами перерахунку сума податкового зобов’язання збільшується, податковий агент проводить нарахування та сплачує податок за вирахуванням суми податку, яка вже сплачена протягом звітного року.
4. Якщо за результатами перерахунку сума податкового зобов’язання з податку на доходи нерезидента зменшується, податковий агент має право повернення надміру сплачених грошових зобов’язань у порядку, визначеному статтею 43 глави 1 розділу П ПКУ.
Більш детальніше про оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів, можливо ознайомитись в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2021 № 480, за посиланням https://mof.gov.ua/uk/set-of-summarizing-tax-consultations.
На це звернула увагу начальник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Чуб Ганна.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/255095.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua