27 фев, 14:30
Польська енергокомпанія Orlen Synthos Green Energy (OSGE) ініціювала проєкт з будівництва високовольтної лінії між Рівненською атомною електростанцією та містом Хелм у Польщі для імпорту української електроенергії. Про це пише польське профільне видання Wysokie Napiecie.
Йдеться про лінію в 400 кВ протяжністю близько 175 км від міста Вараш, де розташована РАЕС, до Хелма. Довжина польської частини лінії становитиме 23 км.
Наприкінці минулого року OSGE подала заявку до Європейської комісії на внесення інвестиції з будівництва лінії до списку проєктів, що становлять взаємну зацікавленість (PMI). Це може відкрити шлях до інструменту фінансування Євросоюзу CEF (Connecting Europe Facility). Вартість інвестицій оцінюється більш ніж у 297 млн євро.
Лінія повинна забезпечити передачу енергії на рівні близько 1000 МВт в обидва напрями: як до Польщі, так із Польщі.
Згідно з графіком компанії, цього року планується затвердити точний маршрут лінії та структуру фінансування проєкту. На 2024 рік заплановано отримання екологічного дозволу та дозволу на будівництво, а також ухвалення остаточного інвестиційного плану.
Будівельні роботи мають стартувати на початку 2025 року, а введення об'єкта в експлуатацію – влітку 2026 року.
В OSGE вважають, що така дата закінчення будівництва нової лінії буде оптимальною з огляду на те, що після 2025 року в Польщі закінчується програма держпідтримки старих вугільних електростанцій.
У цій ситуації імпорт ядерної енергії з нульовим рівнем викидів був би вигідним для польської енергосистеми та економіки. Але точний графік реалізації проєкту залежатиме від закінчення бойових дій в Україні, вважають у виданні.
Можливість будівництва нової лінії підтвердив міністр енергетики України Герман Галущенко 6 лютого на конференції в канцелярії прем'єр-міністра Польщі у Варшаві. Міністр констатував, що з погляду подальшої синхронізації української енергосистеми з континентальною Європою, лінія РАЕС-Хелм є гарним проєктом на майбутнє.
Україна вже має пряму лінію електропередачі від Хмельницької АЕС до Жешува, про будівництво якої дві країни домовилися у червні 2022 року. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) та Укренерго до кінця минулого року завершили технічну підготовку лінії та провели перші випробування у січні.
На польській стороні лінії ХАЕС-Жешув все готово, а на українській ще завершуються останні роботи. PSE очікує, що лінію буде остаточно введено в експлуатацію у другому кварталі.
Роман Бриль
Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/269721.html
Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua