24 апр, 10:33
В інформаційному агентстві «МОСТ-ДНЕПР» відбулась пресконференція за участі заступника начальника управління – начальника відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Добросовістної Нелі.
Під час спілкування з журналістами Неля Добросовістна окреслила актуальні питання оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ).
Так, вона зазначила, що у відповідності до п.71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) тимчасово, на період дії карантину (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів за переліком, визначеним Постановою Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 20.03.2020 №224 (далі - Постанова №224).
До переліку Постанови №224 в період воєнного, надзвичайного стану в Україні внесено зміни згідно постанов КМУ:
- №1260 від 09.11.2022 (вступила в дію 11.11.2022);
- №1288 від 16.11.2022 (вступила в дію 17.11.2022);
- №1340 від 29.11.2022 (вступила в дію 02.12.2022, діє до 01.04.2023, але не пізніше останнього дня карантину (зараз 30.04.2023).
Звернула увагу на те, що в останній редакції перелік, визначений Постановою №224 містить такі товари, які у відповідності до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ. При цьому, у відповідності до примітки 1 до Постанови №224 коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться довідково.
Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ та від сплати ввізного мита товарів є відповідність таких товарів назві товару, які зазначені в переліку.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до п.71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 ПКУ та положення статті 199 ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ застосовується незалежно від того:
- якій особі (фізичній чи юридичній) здійснюється постачання таких товарів;
- для яких цілей здійснюється придбання (закупівля) особою (фізичною чи юридичною) таких товарів, зокрема, чи такі товари будуть використовуватися для власних потреб чи для здійснення заходів, спрямованих на запобігання COVID-19.
Одночасно Неля Добросовістна зауважила, що пільги, визначені розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами ПКУ.
Щодо податкових пільг з ПДВ, заповнення податкової декларації з ПДВ/уточнюючого розрахунку та Додатку 5 фахівець зазначила таке.
Статтею 30 ПКУ визначено поняття податкової пільги та умови її застосування.
Зокрема, податкова пільга - це передбачене податковим законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ПКУ.
По певних видах пільг з ПДВ є обов’язковість наявності дозвільних документів (ліцензій), зокрема ліцензії:
охорона здоров’я (п.п.197.1.5 п.197.1 ст.197 ПКУ);
освіта (п.п.197.1.2 п.197.1 ст.197 ПКУ) та інші;
дозволів для підприємств (організацій) осіб з інвалідністю (п.197.6 ст.197, п.8 підрозд.2 розд. ХХ Перехідні положення ПКУ), тощо.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5 податкової декларації з ПДВ, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов’язковим є подання Додатку 5 «Розрахунок сум ПДВ, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю».
У рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування та коригування обсягів за такими операціями окремо відображається у рядку 5.1.1.
Обсяг пільгових операцій наводиться у рядку 5.1 податкової декларації з ПДВ та повинен відповідати показнику у Додатку 5.
Додаток 5 заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 в розділі V1 визначено формулу, по якій проводиться розрахунок не сплачених до державного бюджету сум ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування.
У разі виправлення помилок шляхом подання уточнюючих розрахунків відповідно до статті 50 ПКУ Таблиця 1 або Таблиця 2 Додатка 5 заповнюється наступним чином:
в першому рядку повторюється помилковий запис, при цьому вартісні
показники вказуються зі знаком «-», тобто сторнуються;
у другому рядку – вказується правильний запис з вірними показниками.
Також Неля Добросовістна зазначила, що з 1 квітня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства Фінансів України від 28.12.2022 № 463 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (далі – наказ №463), яким затверджено нові форми податкової накладної, податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку з ПДВ.
За новою формою з 1 квітня 2023 року платники зобов’язані реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних також податкові накладні (далі – ПН) та розрахунки коригування, які складені до 1 квітня 2023 року.
З 1 травня 2023 року податкову декларацію з ПДВ необхідно подавати за новою формою починаючи зі звітного періоду за квітень 2023 року.
З 1 травня 2023 року за новою формою також подається уточнюючий розрахунок (далі – УР) з ПДВ.
Стосовно ПН: наказом Міністерства Фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», який доповнено новим типом причини: 21 – «Складена на постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України».
Стосовно Декларації з додатками та УР:
Внесено зміни до назв деяких рядків Декларації та УР:
Так, у Рядках 5, 8 Декларації та УР в найменуваннях операцій, що не є об'єктом оподаткування та операцій, які звільнені від оподаткування, вилучено зазначення статей 196 та 197 розділу V Кодексу, а також підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)).
Внесено зміни у Додатку 1:
в Таблицях 1.1 та 1.2
- вилучено графу 5 «Ознака здійснення с/г операцій*»;
- добавлено рядок «ПН за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України».
в Таблиці 2.1
- замінено графу 5 «Ознака здійснення с/г операцій» на «Ознака здійснення операцій з придбання необоротних активів»
аналогічно замінено графу 3.2 в Таблиці 2.2
Внесено зміни у Додатку 5:
Додано Таблицю 4. «Розрахунок окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу»
Скасовано Додаток 8 «Розрахунок податкових зобов'язань за операціями, визначеними в статті 161 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", та питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг (ДС8)».
Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/271278.html
Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua