В Україні спостерігається спад споживчої інфляції завдяки збільшенню пропозиції продуктів харчування

08 сен, 12:00

В Україні спостерігається спад споживчої інфляції до 11,3% в липні завдяки збільшенню пропозиції продуктів харчування та покращенню очікувань щодо стабільності курсу валюти. За оцінками Національного банку України (НБУ), інфляція також сповільнилася в серпні, перш за все через збільшення поставок нового врожаю овочів та фруктів.

Про це повідомляє RBC-Ukraine з посиланням на макроекономічний та монетарний огляд НБУ (вересень 2023 року).

Експерти НБУ не наводять цифри щодо інфляції в серпні, але за опублікованим графіком інфляція сповільнилася приблизно до 10%. В останній раз річна інфляція в Україні була нижче 10% в червні 2021 року (9,5%).

Як відзначається в огляді, фундаментальний тиск інфляції зменшувався у відповідності до очікувань НБУ. До цьому сприяють покращення очікувань в умовах стабільності обмінного курсу та зменшення тиску з боку бізнесу.

Тим часом, темпи зростання цін на продукти харчування знижувалися завдяки збільшенню пропозиції, послабленню тиску з боку витрат, оптимізації виробничих та логістичних ланцюгів.

"Більш оптимістичні очікування стосовно нового врожаю зернових разом із збільшенням виробництва сприяли зниженню цін на крупи та борошно. Незважаючи на зростання зовнішніх цін, підвищення цін на соняшникову олію на внутрішньому ринку сповільнювалося, зокрема через труднощі з її експортом", - йдеться в огляді.

Ціни на овочі також знизилися завдяки розширенню пропозиції. За рахунок більшого виробництва помірніше подорожчали яйця, хоча їхня вартість залишалася вищою, порівняно з минулим роком, через більший обсяг експорту, додають у НБУ.

Ціни на пальне поступово зросли в липні завдяки значним запасам, сформованим до підвищення акцизів. Ріст цін стримували світові ціни на нафту в попередні місяці, а також підвищення конкуренції на роздрібному ринку. У серпні зростання цін на пальне продовжувалося, коли раніше запаси вичерпувалися.

Крім того, підвищення цін на алкогольні напої та тютюнові вироби сповільнилося на тлі сприятливої ситуації на валютному ринку та тиску тіньової пропозиції. Мораторій на підвищення ряду тарифів на житлово-комунальні послуги для населення продовжує стримувати адміністративну інфляцію, зазначається в огляді.

Нагадаємо, споживчі ціни в Україні в липні 2023 року порівняно з липнем минулого року зросли на 11,3%. У місячному вираженні ціни влітку зменшилися на 0,6%.

Національний банк України значно поліпшив прогноз щодо інфляції. НБУ передбачає, що зростання споживчих цін до кінця 2023 року складе 10,6%. У квітні НБУ прогнозував інфляцію на рівні 14,8%.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/274506.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua