Бізнес трохи покращив свої прогнози щодо економічної активності

02 авг, 09:00

У липні 2024 року український бізнес трохи покращив свої прогнози щодо економічної активності, про що свідчить зростання індексу очікувань ділової активності (ІОДА) до 44,4 пунктів порівняно з 43,6 пунктами у червні. Про це повідомляє Національний банк України.

На думку експертів, на позитивні очікування бізнесу вплинули декілька важливих чинників. Серед них адаптація підприємств до проблем із енергопостачанням, стабільна робота морського коридору, стійкі інфляційні очікування, пом’якшення валютних обмежень, а також сезонний фактор.

Однак, попри загальні позитивні зрушення, бізнес стикається з серйозними перешкодами. Підприємства відзначають погіршення безпекової ситуації, ризик подальших атак на критичну інфраструктуру, затяжний процес її відновлення, а також значний дефіцит кваліфікованих кадрів. Ці фактори суттєво ускладнюють економічну активність у всіх секторах, що беруть участь у щомісячних опитуваннях НБУ.

Зокрема, будівельні підприємства значно покращили свої оцінки завдяки сезонному підйому в галузі, а також фінансуванню з бюджету на будівництво та відновлення житла, інфраструктури та доріг. У липні секторальний індекс будівельної галузі зріс до 49,6 пунктів порівняно з 43,0 пунктами у червні. Будівельники очікують збільшення обсягів будівництва, нових замовлень та закупівлі матеріалів.

Проте промислові підприємства залишаються обережними у своїх прогнозах через дефіцит електроенергії, посилення бойових дій та нестачу кваліфікованих працівників. Секторальний індекс промисловості в липні склав 45,8 пунктів, що майже не відрізняється від червневого показника в 45,5 пунктів. Респонденти пом’якшили свої оцінки щодо обсягів виготовленої продукції та незавершеного виробництва, але продовжують очікувати на зменшення нових замовлень, зокрема експортних.

У сфері послуг ситуація дещо покращилася, попри перебої з енергопостачанням, зниження попиту та зростання витрат. Секторальний індекс зріс до 42,5 пунктів у липні порівняно з 39,7 пунктами у червні. Респонденти позитивніше оцінили обсяги наданих послуг та нових замовлень, але прогнозують подальше скорочення обсягів послуг, що виконуються.

Загалом, підприємства у сферах промисловості, торгівлі та будівництва очікують зростання закупівельних цін та цін на власну продукцію. Лише представники сфери послуг прогнозують уповільнення цього зростання, попри очікування підвищення закупівельних цін.

На ринку праці ситуація залишається складною. Лише будівельні підприємства очікують збереження чисельності працівників на рівні попереднього місяця. Промислові та сервісні компанії прогнозують скорочення персоналу, хоча й нижчими темпами, ніж у червні. Найгірші очікування мають керівники підприємств торгівлі.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/277858.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua