Протягом 2024 року українські банки демонстрували стабільність та надійність

24 дек, 09:00

Протягом 2024 року українські банки демонстрували стабільність та надійність, забезпечуючи безперервне обслуговування клієнтів навіть в умовах війни. Завдяки цьому вони сприяли економічному відновленню країни. Як повідомляється в Звіті про фінансову стабільність Національного банку України (НБУ), ліквідність, платоспроможність і операційна стійкість банківського сектору залишаються на високому рівні.

Економічне зростання триває, значною мірою завдяки стабільному надходженню міжнародної допомоги. Ці кошти дозволяють фінансувати значний бюджетний дефіцит, спричинений війною, поповнювати міжнародні резерви та компенсувати структурні слабкості економіки. У свою чергу, це забезпечує стабільність валютного ринку та дозволяє НБУ стримувати надмірні курсові коливання.

Попри прискорення інфляції, НБУ прогнозує її зменшення з середини 2025 року. Це очікується завдяки надходженню на ринок продукції нового врожаю. Крім того, посилення монетарних умов НБУ зупинить тривалий процес зниження банківських ставок, який тривав більше року.

Ключовим ризиком для фінансової стабільності залишається війна. Вона підвищує витрати банків на операційну діяльність та обмежує ризик-апетит для розвитку нових напрямків бізнесу. Водночас обсяги вкладень бізнесу та населення в банках після періоду сезонної волатильності зростають. Це забезпечує високий рівень ліквідності банківської системи.

Банки також почали активно інвестувати кошти в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), що дозволяє пропонувати клієнтам більш вигідні умови для залучення депозитів. За останній рік гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на понад 20%, а населення — на понад 30%. Попит на позикові кошти серед клієнтів досяг найвищих показників з 2021 року.

Фінансова підтримка енергетичного сектору на пільгових умовах, укладена за меморандумом банків, стала важливим кроком у відновленні енергетичної інфраструктури країни. Попри зростання кредитування, його рівень відносно ВВП і доходів населення залишається низьким, що відкриває значний потенціал для подальшого розвитку кредитних портфелів.

Державна підтримка в кредитуванні бізнесу поступово слабшає, натомість зростає роль урядових та міжнародних гарантій для покриття кредитних ризиків. Банки змогли зберегти високий рівень дохідності активів, що підтримує значний рівень капіталу навіть попри підвищення ставки податку на прибуток до 50%. Проте такі ретроспективні податкові новації ускладнюють довгострокове планування капіталу.

Перехід на нову трирівневу структуру регулятивного капіталу став значним досягненням для банківської системи України. Фінустанови вже враховують у капіталі всі ключові ризики (кредитний, ринковий та операційний) і проводять внутрішню оцінку достатності капіталу в межах ICAAP. Це важливий крок у наближенні українського банківського сектора до стандартів ЄС, і ця робота триватиме надалі.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/278980.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua