14 янв, 14:00
У грудні 2024 року в Україні спостерігалося прискорення інфляції, яка в річному вимірі досягла 12%, а в місячному — 1,4%. Зазначені цифри перевищили прогнози Національного банку, опубліковані в Інфляційному звіті ще в жовтні 2024 року. Про це повідомила пресслужба НБУ, посилаючись на дані Державної служби статистики.
Причини зростання інфляції
Одними з основних факторів, що вплинули на інфляцію в грудні, стали зростання цін на продукти харчування, енергоресурси та заробітну плату. Також послаблення обмінного курсу гривні сприяло здорожчанню імпортних товарів. Спеціалісти відзначають, що найбільше зросли ціни на сирі продукти, що здорожчали на 13,2% у річному вимірі.
Зміни в цінах на продукти харчування
Незважаючи на загальне подорожчання, деякі продукти, зокрема курятина, яйця, овочі та фрукти, здешевшали через збільшення імпорту та покращення пропозиції. Проте зростання вартості борошна, круп, молока та інших продуктів через подорожчання сировини набуло швидших темпів.
Базова інфляція та ціни на оброблені продовольчі товари
Базова інфляція за підсумками 2024 року становила 10,7%. Найбільше зросли ціни на оброблені продовольчі товари, які піднялися на 14,7%. Це зростання спричинене підвищенням виробничих витрат, пожвавленням зовнішнього попиту та курсовими ефектами, які вплинули на ціни хліба, кондитерських виробів, м’яса та молокопродуктів.
Зростання цін на послуги та адміністративно-регульовані товари
Ціни на послуги зросли на 12,5% в 2024 році, зокрема на медичні послуги, транспорт, зв’язок, відпочинок, ресторани та готелі. Значне підвищення цін відбулося також на адміністративно-регульовані товари — тютюнові вироби, алкоголь та фармацевтичні продукти, що було зумовлено підвищенням акцизів і курсовими змінами.
Прогноз на 2025 рік
На початку 2025 року інфляція, ймовірно, продовжить зростати через тимчасові ефекти від нижчих врожаїв та зростання витрат бізнесу. Однак Національний банк України прогнозує, що до кінця року інфляція повернеться на траєкторію зниження, поступово наближаючись до цільового рівня у 5%. Цьому сприятимуть покращення ситуації в енергосекторі, збільшення врожаїв та ефективні заходи монетарної політики НБУ.
Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/279143.html
Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua