Монетарний прорахунок

27 сен, 14:48

За прогнозом Нацбанку, інфляція в Україні за підсумками року становитиме 12%, а не урядові 9,8%.

За словами голови НБУ Володимира Стельмаха, зростання цін могло бути значно більшим, якби Нацбанк вчасно не зміцнив гривню до 5,05 UAH/USD, таким чином зменшивши грошову емісію через валютний канал. Завдяки такому кроку, вважають у монетарному відомстві, тільки 1,8 з 6,7% інфляції за вісім місяців поточного року спричинені факторами, пов’язаними з Нацбанком.

Основний же винуватець інфляції — попит, що підвищився завдяки збільшенню зарплат і соціальних виплат. За словами Стельмаха, нівелювати цей чинник можна було б різким зміцненням гривні. Але робити кроки, здатні негативно позначитись на внутрішньому виробництві, НБУ не буде. У зв’язку з цим головний банкір наголосив, що до кінця року вважає оптимальним курс 5,05 UAH/USD.

Аргументуючи саме цю позначку, що викликала багато питань у квітні, Стельмах навіть вдався до наукових доводів. Виявляється, оптимальність курсу 5,05 UAH/USD випливає з формул реального ефективного курсу гривні до кошиків валют торговельних партнерів і багатофакторної моделі економіки.

Погіршення торгового сальдо, що спостерігається цього року, в Нацбанку не вважають наслідком валютно-курсової політики. Причина різкого зростання імпорту та уповільнення темпів зростання експорту криється в неправильній статистиці за минулий рік. Так, торішній експорт, за словами Стельмаха, переоцінено на $1,4 млрд, а імпорт недооцінено на $2 млрд. Утім, тенденція погіршення торгового сальдо зберігатиметься.

В НБУ очікують, що валові валютні резерви НБУ в 2005 році зростуть майже до $14,5 млрд, а в 2006-му — на $3 млрд, причому здебільшого за рахунок валютних коштів, що залучаються урядом від Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій.

З огляду на це голова Нацбанку сподівається, що наступного року вдасться істотно змінити структуру грошової емісії — різко збільшити обсяги довгострокового рефінансування банків. Ще одна ідея НБУ — боротися з інфляцією, продаючи депозитні сертифікати не тільки банкам, а й населенню, що тримає на руках близько 54 млрд грн готівки. У ролі агента з розміщення сертифікатів Стельмах бачить Ощадбанк.


Адрес новости: http://e-finance.com.ua/show/418.html



Читайте также: Новости Агробизнеса AgriNEWS.com.ua