Національний банк України (НБУ) погіршив прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7,7%, зважаючи на реалізацію низки проінфляційних факторів. НБУ прогнозує, що світові ціни на енергоносії призведуть до перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги, повідомляє пресслужба регулятора.
У Нацбанку зазначили, що до кінця минулого року зростання споживчих цін сповільнилося з пікових 11% у вересні до 10% у грудні.
Водночас уповільненню інфляції завадило, зокрема, зростання світових цін на енергоносії. Як зазначили в НБУ, це спричинило зростання базової інфляції до 7,9% на кінець року.
У НБУ прогнозують, що світові ціни на енергоносії залишатимуться вищими, ніж очікувалося. У свою чергу, це не тільки тиснутиме на виробничі витрати бізнесу, а й вимагатиме поступового перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги.
Водночас серед проінфляційних факторів регулятор назвав ціновий тиск з боку торгових партнерів України, у яких інфляція лише наближається до пікових значень.
До того ж надалі також реалізовуватимуться вторинні ефекти зростання виробничих витрат бізнесу на сировину та оплату праці, зазначають у НБУ. Таким чином, підвищення попиту на вітчизняну робочу силу як усередині країни, так і за кордоном спричинить суттєве зростання зарплат.
Ло того ж на тлі збільшення доходів населення зберігатиметься стійкий споживчий попит, який стримуватиме уповільнення інфляції.
НБУ заявив, що зниженню інфляції сприятимуть посилення монетарної політики регулятора, корекція світових цін на сировинні товари, вплив рекордних торішніх урожаїв, вгамування світового інфляційного сплеску та вичерпання наслідків пандемії.
За прогнозами НБУ, інфляційна динаміка протягом 2022 року буде достатньо волатильною. Крім того, як і в багатьох країнах світу, в Україні інфляційний сплеск буде довшим, ніж очікувалося раніше.
НБУ передбачає, що інфляція повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. у 2023 році.
Регулятор прогнозує, що зростання ВВП дещо прискориться — до 3,4% у 2022 році, але швидше відновлення економіки обмежуватимуть дорогі енергоносії та вплив інформаційного фону навколо геополітичної напруги. НБУ оцінив зростання реального ВВП у 2021 році у 3% – менше, ніж очікувалося.
Наталия Фреик
e-finance.com.ua