Штучний інтелект має великий потенціал для змін індустрії перекладів. Адже він дає змогу значно збільшити ефективність та швидкість перекладу. Однак, попри свої можливості, штучний інтелект на сьогодні не є бездоганним. Його переклади можуть бути дещо невдалими, особливо в разі складних або неоднозначних текстів. У цій статті ми розглянемо, чи варто відмовлятися від послуг перекладачів на користь штучного інтелекту та обговоримо рівень поширення нейронних мереж в Україні.
Що таке штучний інтелект?
Штучний інтелект (AI), - це система, створена для імітації розумових здібностей людини. Вона працює на основі навченого певним завданням програмного забезпечення, та може використовуватися для вирішення безлічі завдань.
Прикладом штучного інтелекту, який спеціалізується на спілкуванні з людьми є чат ChatGPT. Він заснований на нейронних мережах та зміг пройти Тест Тюрінга, тобто переконати людину в тому, що вона спілкується з іншою живою людиною. ChatGPT використовується в різних сферах, включно у галузі перекладів. Але попри багатий потенціал та можливості, сьогодні AI далекий від ідеалу та потребує розвитку.
Машинне сприйняття та розуміння лінгвістичних нюансів досі залишаються обмеженими порівняно з можливостями людського мозку. Крім того, штучний інтелект не може враховувати контекст, культурні особливості та діалекти, які впливають на зміст перекладеного матеріалу. Тому, поки що, робота професійних перекладачів залишається незамінною та надважливою для отримання якісного контенту з повним збереженням сенсу оригіналу.
Переваги штучного інтелекту
Основні переваги AI в галузі перекладів:
-
швидкість та економія часу. Комп'ютер здатен перекладати великі обсяги інформації набагато швидше, проте без людського доопрацювання та вичитки машинного матеріалу, сенсу з такого перекладу мало;
-
використовуючи у своїй роботі ChatGPT та інші нейронні мережі, лінгвісти можуть значно збільшити продуктивність та ефективність своєї роботи;
-
точність. Використання нейронних мереж та алгоритмів машинного навчання дає змогу точніше перекладати тексти, ніж це можливо за допомогою Google Translate. На відміну від людини, AI не втомлюється.
Однак, не варто забувати про суттєві обмеження використання AI в перекладах. Комп'ютерні програми все ще не можуть адекватно перекладати складні терміни та фрази, діалекти та приказки, що зустрічаються практично у всіх мовах. AI робить помилки у перекладах, особливо під час взаємодії зі складними конструкціями та двозначними фразами.
Поширення систем штучного інтелекту в Україні
Сьогодні галузь штучного інтелекту тільки починає свій шлях. Попри це вже є приклади успішного використання нейромереж в Україні у сфері перекладу. Перекладачі нашої української компанії знайшли практичне застосування програм AI та широко використовують їх у своїй роботі. Це дає змогу швидко й точно обробляти великі обсяги інформації різними мовами. Розвиток цього напряму обіцяє тільки прискоритися найближчим часом, а отже, робота перекладачів буде ще більш ефективною та продуктивною.
e-finance.com.ua