Добробут українців у військовий період зазнав суттєвих змін, про що свідчать результати останнього опитування КМІС. За його даними, 64% українців повідомили про зниження свого доходу, а 27% зазнали втрат у зайнятості внаслідок вторгнення. Багато людей також стали жертвами втрат майна та житла.
На графіку представлено порівняння відповідей респондентів до вторгнення (лютий 2022 року) з відповідями після вторгнення (травень 2022 року, грудень 2022 року, травень 2023 року). Для зручності, варіант 1 вважається "дуже низьким" фінансовим станом, варіант 2 - "низьким", 3 - "середнім", а варіанти 4 і 5 узято разом і вони відповідають "високому" добробуту.
На основі графіка можна зрозуміти, що самооцінка населення свого добробуту майже не змінилася після вторгнення Росії і залишається на приблизно одному рівні. Наприклад, до вторгнення 9% респондентів вважали свій фінансовий стан "дуже низьким", а на травень 2023 року ця цифра складає 7%. Проте варто зазначити, що зараз 33% респондентів вважають свій добробут "низьким", що в загальному підсумку становить 39% (перед вторгненням цей показник становив 41%).
Частка осіб з "середнім" рівнем добробуту протягом періоду з лютого 2022 року до травня 2023 року була стабільною і коливалася в межах 35-36%.
У попередній період до вторгнення 22% населення вважало свій добробут "високим". Після вторгнення цей показник знизився до 16-17%, але на травень 2023 року відновився й досяг рівня 23%.
Незважаючи на об'єктивне зниження доходів двох третин українців, самооцінка їхнього добробуту майже не зазнала змін. У період війни, запити людей значно знизилися, і вони частіше задовольняються тим, що мають, вважаючи, що вистачає на їжу та одяг, навіть при істотному зменшенні доходів.
Опитування свідчить про складну фінансову ситуацію багатьох українців після початку війни. Необхідно надати належну підтримку та допомогу постраждалим, а також вжити заходів для поліпшення їхнього економічного стану.
e-finance.com.ua