Фундація «Відкритий Діалог» представила рапорт «Підведення підсумків щодо розробки закону про люстрацію 4359а «Про очищення влади». Рапорт надає експертну оцінку закону, містить критику та рекомендації від спеціалістів із Чехії, Польші та Франції. Документ був представлений експертом фундації Агнешкою Пясецькою, предаствником люстраційного комітету Максимом Маньковським та членом громадської ради з питань люстрації Сергієм Івановим під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Основні зауваження експертів стосуються колективного характеру відповідальності у процесі люстрації, що суперечить вказівкам Резолюції ПАРЄ 1096, а також децентралізованого характеру самої процедури, що ускладнює належний контроль над нею. Експерти займають позицію, що створення незалежної інституції, яка буде займатися люстрацією, є більш ніж доцільним. Це обмежило б можливість голів органів публічної адміністрації та суддів маніпулювати інформацією. Проте, експерти зауважили, що влада не проявляє достатньо ініціативи для створення незалежного органу, що мав би постійно слідкувати за її діями.
Під час виступу Агнешка Пясецька провела паралель з практикою проведення люстрації в Україні та в Польщі. Вона наголосила, що в Польші усі депутати перевірені Європейським законом, в той час як в Україні на сьогодні навіть не представлений повний список депутатів; деякі кандидати до Верховної Ради обиралися за закритими списками. У цьому експерти вбачають велику проблему для проведення прозорих процесів люстрації у державі.
Експерти Максим Маньковський та Сергій Іванов назвали існуючий компромісний закон 4359а «занадто м’яким» для повної чистки державної влади. За словами доповідачів, якби закон був більш суворим для порушників, вдалося би запобігти потрапляння до Верховної Ради депутатів від політичної партії Опозиційний Блок. «Коли Україна знаходиться у стані війни, з дуже крихким державним апаратом, вона має право забезпечувати держапарат від певної категорії осіб – наприклад, колишніх працівників комуністичних служб безпеки», – сказали експерти.
Станом на сьогодні, перевірка на добропорядність кандидатів проводиться 4-6 місяців, а для досягнення максимальної ефективності перевірки строк має бути скорочений до 7-10 днів. Нагадуємо, що на сьогодні під люстрацію потрапили всього 350 державних службовців.
e-finance.com.ua