Реформа єдиного соціального внеску (ЄСВ) потребує уточнення, щоб забезпечити реальне виведення зарплат із тіні, а не перетворитися на непід’ємний тягар для бізнесу. До такого висновку дійшли учасники круглого столу «Податкова реформа: як порозумітися владі та бізнесу?», що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.
Представники бізнесу зазначили, що реформування ЄСВ не можна розглядати відірвано від ПДФО (прибуткового податку), бо збільшення фонду оплати праці задля можливості отримання зменшеної ставки ЄСВ призводить до збільшення відрахувань за прибутковим податком. І в кінцевому підсумку зменшення навантаження на фонд оплати праці є мізерним. Крім того є болючим питання довіри до влади. «Нам ніхто не може гарантувати, що наступного року, припустімо, після того, як бізнес вийде «з тіні», йому раптом знову не збільшать ставку ЄСВ», – зазначив Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Микола Себаст’янович, представник ГП «Нова країна», вважає, що запропоновані зміни до ЄСВ все одно є не конкурентоздатними порівняно з «тіньовою» економікою. «Ті, хто не платив податки за 50-60% навантаження на фонд оплати праці, не робитимуть цього і за 30-40%. Рішення має бути кардинальнішим», – зазначив експерт.
Юлія Дроговоз, експерт РПР, вказала на колізію, яка склалася з реформуванням ЄСВ. За її словами, зміни до ЄСВ, що почали діяти з 1 січня, мали б зацікавити бізнес, який вже виплачує заробітну платню легально у повному обсязі. Але реально більшість із таких компаній не може скористатися послабленням із ЄСВ, бо реально не має фінансових можливостей для виконання умов, необхідних для цього. «Ми вважаємо, що сукупний податковий тягар на фонд оплати праці не може перевищувати 20%. І вже на наступний рік треба шукати можливості для такого зниження», – зазначила експерт.
Андрій Журжій, народний депутат, нагадав, що в Коаліційній угоді була передбачена норма, що передбачала зниження ЄСВ через так званий технічний запобіжник: навантаження на бізнес має зменшитися, а надходження до бюджету – не впасти. Проте в процесі пошуку компромісу ідея досить сильно змінилася.
Під час круглого столу народний депутат презентував зміни до Податкового кодексу в частині удосконалення сплати ЄСВ (законопроект №1863), які мають послабити тягар на бізнес. І ці новації, за словами Журжія, узгоджені з Мінфіном та Мінсоцполітики. «Бізнес хоче офіційно платити податки. Держава має створити умови для цього», – резюмував Андрій Журжій.
Заступник міністра соціальної політики Іван Іванченко, зазначив, що міністерство усвідомлює ту складну ситуацію, у якій опинився бізнес через важкий тягар із ЄСВ. І погодився з експертами, що докорінної реформи має зазнати і система соціальних виплат. «Треба зменшувати нераціональне використання коштів, зібраних із ЄСВ, і зменшувати навантаження на бізнес», – зазначив чиновник. За його словами, Мінсоцполітики також ініціюватиме відповідні зміни.
У круглому столі також взяли участь:
Микола Шамбір – Перший заступник Голови Пенсійного фонду
Ніна Южаніна – народний депутат
Ілля Несходовський – експерт РПР
e-finance.com.ua