• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • У НБУ пояснили з чим пов'язане прискорення інфляції
    2022-06-13 12:30:45

    Національний банк України прокоментував причини, через які рівень інфляції в Україні у травні прискорився до 18% порівняно з показником 16,4% у квітні. Про це йдеться у повідомленні на сайті НБУ.

    "Прискорення інфляції було зумовлене як загальносвітовими тенденціями, зокрема високими цінами на енергоресурси, так і внутрішніми факторами, пов'язаними насамперед із війною. Це порушення ланцюгів постачання, знищення активів підприємств, зростання їх виробничих витрат, а також підвищений попит населення на окремі товари та послуги на тлі недостатньої пропозиції", - сказано у повідомленні.

    Згідно з повідомленням, подорожчання оброблених продовольчих товарів пришвидшилося до 20,1%.

    Більш високими темпами зростали ціни на молочні та рибні продукти, а також безалкогольні напої. Водночас і надалі уповільнювалося подорожчання олії, зокрема через обмежені можливості експорту.

    Повільніше також зростали ціни на м'ясні продукти внаслідок скорочення ринків збуту та здешевлення сировини.

    "Темпи зростання цін на непродовольчі товари підвищилися до 7,3%. Насамперед, дорожчали товари для дому (посуд, меблі та побутова техніка), електроніка, автомобілі та товари особистого догляду. Це може пояснюватися обмеженою пропозицією цих товарів з урахуванням складнощів з них постачанням та фізичним знищенням складів, а також зі збільшенням попиту на них на тлі повернення громадян у свої місця проживання та необхідності відновлення будинків. Зростання цін на фармацевтичні товари призупинилося завдяки частковому налагодженню поставок", - повідомляє НБУ.

    Крім того, відчутно прискорилося зростання вартості послуг. Подорожчала оренда житла та проживання у готелях на тлі збереження високого попиту щодо безпечних західних регіонів. Також підвищилася вартість послуг ремонту житла через часткове відновлення житлового будівництва та необхідність відновлювати житло на деокупованих територіях, а також внаслідок збереження дефіциту деяких витратних матеріалів.

    Під впливом відновлення попиту швидше дорожчали послуги салонів краси, кінотеатрів, спортивних закладів та закладів громадського харчування. Зросла вартість послуг таксі через подорожчання палива та його дефіциту.

    Найшвидше дорожчали і сирі продукти харчування. Зокрема, тривало подорожчання овочів: огірків, помідорів, кабачків та баклажанів внаслідок окупації південних регіонів України, порушення ланцюгів постачання та подорожчання енергоносіїв.

    Зростання цін на інші овочі та фрукти дещо сповільнилося, але їхня вартість залишалася вищою, ніж у минулому, через нижчі обсяги надходжень ранньої продукції. Відчутніше дорожчали крупи, у тому числі гречка та рис, внаслідок вичерпання запасів та скорочення постачання. Прискорилося зростання вартості солі насамперед через руйнування основного видобувного підприємства та обмеженого імпортного постачання. Водночас ціни на яйця надалі знижувалися завдяки значній пропозиції на внутрішньому ринку.

    Через надлишок агросировини дешевшали корми, що уповільнювало подорожчання м'яса. Нижчими темпами дорожчало і молоко.

    Зростання адміністративно-регульованих цін сповільнилося. Така динаміка насамперед пов'язана з вичерпанням ефектів бази порівняння для комунальних послуг на тлі фіксованих тарифів на більшість із них. Водночас суттєво прискорилося подорожчання алкогольних напоїв, що може пояснюватися ослабленням обмежень на його продаж у різних регіонах України та обмеженою пропозицією. Швидше дорожчали тютюнові вироби. Вищі темпи зростала вартість транспортних послуг на тлі підвищення цін на пальне.

    Темпи зростання цін на пальне стрімко збільшились до 57,5%. Це насамперед пояснюється високими цінами на нафту, дефіцитом пального та зростанням витрат на логістику. З метою вирішення питання з дефіцитом пального у травні уряд призупинив державне регулювання цін на нього.

    Динаміка споживчої інфляції у травні свідчить про подальше посилення цінового тиску. Інфляційні ризики залишаються значними в умовах продовження війни з Росією та цілеспрямованого знищення нею продовольчих складів, торговельних закладів, блокування портів та пошкодження транспортної інфраструктури.

    "Враховуючи це, Національний банк з 3 червня підвищив облікову ставку з 10% до 25% річних. Метою такого кроку є захист гривневих доходів та заощаджень громадян, збільшення привабливості гривневих активів та зниження тиску на валютному ринку. Це також дозволить Національному банку й надалі утримувати курсову стабільність і стримувати таким чином зростання цін на товари, що імпортуються", - повідомляє НБУ.

    Нагадаємо, на початку червня правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% річних.

    Степан Крьока

    Інф. delo.ua

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.