У 2023 році середня вартість сільськогосподарської землі в Європейському Союзі склала 11 791 євро за гектар, а орендна плата за гектар ріллі або постійних пасовищ в середньому дорівнювала 173 євро. Ці дані надає Євростат, що підтверджує істотні регіональні відмінності в цінах на землю.
Згідно з отриманими даними, ціни на сільськогосподарську землю в ЄС сильно варіюються залежно від країни та навіть регіону. Відтак, найвищу вартість за гектар ріллі зафіксовано на Мальті — 283 039 євро. Ціни на землю в інших країнах також можуть вражати. Наприклад, у Відні (Австрія) гектар коштує 189 000 євро, у регіоні Флеволанд (Нідерланди) — 178 093 євро, а на Канарських островах (Іспанія) — 148 247 євро.
Після цих лідерів на ринку земель йдуть Нідерланди та Люксембург, де середня вартість землі становить 91 154 євро за гектар і 42 540 євро відповідно. Серед більш доступних варіантів — землі в Хорватії (4491 євро за гектар), Латвії (4591 євро) та Словаччині (5189 євро).
У той же час найнижчі ціни на сільськогосподарську землю зафіксовані в Швеції, зокрема в регіонах Övre Norrland та Mellersta Norrland — 1951 євро та 2378 євро за гектар відповідно. Також дешевшою є земля в французькому регіоні Франш-Конте, де вартість становить 2580 євро за гектар.
Що стосується оренди сільськогосподарських земель, то тут також спостерігаються значні коливання. Найвищі середні орендні ставки за гектар ріллі або постійних пасовищ були в Нідерландах, де вони досягли 914 євро. Водночас в Словаччині оренда землі була найнижчою — всього 67 євро за гектар.
Найвищі орендні ставки серед регіонів ЄС були зафіксовані у Флеволанді (Нідерланди), де оренда одного гектара сільгоспземлі коштувала 1787 євро. На другому місці — Канарські острови (Іспанія) з 1164 євро за гектар, а на третьому — Норд-Брабант у Нідерландах (1111 євро). Натомість найдешевшу оренду землі можна було знайти в шведських регіонах Övre Norrland та Mellersta Norrland (24 євро за гектар) та в Словаччині, зокрема в регіонах Stredné Slovensko та Východné Slovensko (40–43 євро).
Ці дані дозволяють зробити висновки про значні економічні та регіональні відмінності на ринку сільськогосподарських земель ЄС. Власники земельних ділянок у різних країнах Європи стикаються з різними рівнями витрат на покупку чи оренду землі, що може впливати на прийняття рішень щодо розвитку сільського господарства та інвестицій у аграрний сектор.
e-finance.com.ua