Національний банк України зазнав значних змін у процесі визначення валют, до яких щоденно встановлюватиметься офіційний курс гривні. Згідно з повідомленням пресслужби НБУ, з 31 березня 2025 року буде відмінено попередній підхід, що передбачав встановлення курсу до широкого спектру валют за двома окремими переліками - щоденним і щомісячним.
Регулятор обґрунтовує необхідність таких змін значним автоматизованим зростанням у фінансових розрахунках, що дозволяє знизити оперативні обмеження та фінансові ризики, пов'язані з щоденним визначенням курсу гривні для великої кількості валют.
Згідно з новими правилами, встановлення офіційного курсу гривні буде здійснюватися щоденно лише до валют першої групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів. Це включає іноземні валюти, що є основними партнерами України у торгівельних операціях і які забезпечують не менше 95% товарообігу за попередній рік.
Під час оновлення переліку валют, які підлягають щоденному встановленню курсу, НБУ врахував міжнародний досвід і планує коригувати список лише раз на три роки на основі статистичних даних про зовнішню торгівлю. Однак, існує можливість частіших коригувань у разі змін обсягів торгівлі з Україною або у разі змін у Класифікаторі валют та банківських металів.
Відповідно до нових правил, Національний банк України зазначив, що з 31 березня 2025 року перелік валют для щоденного встановлення офіційного курсу гривні буде включати 41 валюту та СПЗ (спеціальні права запозичення). Одночасно до такого переліку не включатимуться валюти країн, які не мають значного товарообігу з Україною, або які мають обмежені економічні зв'язки з країною.
Запровадження нових правил спрямоване на підвищення ефективності фінансових операцій та зменшення ризиків управління офіційним курсом гривні в умовах глобалізації та автоматизації фінансових ринків. Впровадження є кроком до узгодження з міжнародними стандартами і сприятиме покращенню прозорості та надійності валютного регулювання в Україні.
e-finance.com.ua