Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Державна податкова служба України запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів. Напрацьовуються пропозиції щодо змін у законодавстві, в регіонах будуть створені робочі групи, які надаватимуть консультації. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Голова ДПС Руслан Кравченко.
Відповідне питання він обговорив під час селекторної наради з територіальними управліннями.
Руслан Кравченко розповів, що минулого тижня під час зустрічі із бізнесом на Хмельниччині до нього звернувся ветеран, який порушив проблему мобілізованих ФОП. ФОПи 1-2 груп щомісячно авансом мають сплачувати єдиний податок і військовий збір. Щоб уникнути автоматичних нарахувань, слід подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Однак під час мобілізації та служби підприємець навряд чи думає про це. Через що виникає податковий борг.
На сьогодні понад 3 тис. мобілізованих ФОП мають податковий борг майже 30 млн гривень. Вони можуть бути звільнені від сплати податків, якщо подадуть заяву за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації. На практиці вкластися в такий термін вкрай важко.
«Вже визначили конкретні заходи, щоб допомогти підприємцям, які стали на захист країни: ДПС напрацьовує свої пропозиції до законодавства, щоб збільшити терміни подання заяви. Найближчим часом передамо їх до Мінфіну, ініціювали підписання протоколу з Міноборони, щоб мати точну інформацію щодо мобілізованих ФОП та допомогти їм», – наголосив Руслан Кравченко.
Він також підкреслив, що на рівні ДПС реалізовуються такі оперативні кроки:
- регіони отримають переліки ФОП, яким нараховується єдиний податок та військовий збір, та які ймовірно не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Кожна історія має бути відпрацьована;
- проводимо інвентаризацію скарг та листів ФОПів щодо списання нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації, проаналізуємо результати їх розгляду в регіонах;
- територіальні управління мають створити робочі групи та «гарячі лінії» для надання консультацій мобілізованим ФОП, які не можуть виконувати податкові обов’язки, чи членам їхніх родин;
- упродовж квітня мобілізовані ФОП та члени їхніх родин мають бути поінформовані про існуючі механізми, визначені законодавством, щодо уникнення негативних наслідків від несплати податків;
- вся актуальна інформація має бути розміщена в Центрах обслуговування платників. Мають бути також залучені до інформування ЦНАП, громади, ТЦК, обласні військові адміністрації.
«Працюємо над тим, щоб питання, пов’язані з податковими зобов’язаннями мобілізованих ФОПів та ветеранів, були врегульовані справедливо та без бюрократії», – додав Голова ДПС.
Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/885397.html
ДПС отримала новий інструмент контролю за онлайн-продажами
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/884605.html повідомила.
Заходи податкового контролю поповнились новим інструментом. Відтепер ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж товарів через мережу Інтернет та отримують грошові перекази за нього.
З 1 березня поточного року ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо:
- громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
- фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.
ДПС насамперед націлена на профілактику та упередження порушень, які можуть виникати у платників податків та громадян через хибну організацію господарських операцій, та не має на меті лише застосування фінансових (штрафних) санкцій.
Лише за перші 20 днів березня ДПС ідентифікувала десятки тисяч платників податків і громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки. В окремих випадках кількість переказів на одну особу досягає сотень транзакцій, при цьому відсутня державна реєстрація або використання РРО/ПРРО.
Державна податкова служба закликає громадян та підприємців, які здійснюють продаж товарів через Інтернет:
- офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання;
- здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО/ПРРО;
- дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.
Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації ПН/РК: податківці розробили дорожню карту дій для виходу платника ПДВ Синельниківського району з ризикової категорії
До консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (консультаційний центр) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) звернувся платник ПДВ Синельниківського району Дніпропетровщини. Діяльність підприємства пов’язана з галуззю сільського господарства, основний напрямок – вирощування зернових культур.
На зустрічі, передусім, обговорили проблемні питання у діяльності суб’єкта господарювання (СГ), які стали причиною віднесення платника до переліку ризикових.
Детально зупинилися на основних вимогах щодо правильності та необхідності формування пакету документів для Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника ПДВ.
З урахуванням галузевої специфіки підприємства, звернули увагу на необхідність відображення у Повідомленні про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою № 20-ОПП всіх наявних об’єктів оподаткування.
Податківці детально розглянули основні причини зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), роз’яснили правила роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків та надали практичні рекомендації платнику для уникнення зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
З метою надання фахової інформаційної підтримки у питанні виключення платника з переліку ризикових СГ розроблено дорожню карту щодо необхідних дій для його виходу із категорії ризикових.
Під час діалогу платник отримав відповіді на свої питання.
Нагадуємо, що звернутись до консультаційного центру ГУ ДПС можна також за телефонами: (056) 374 31 09, (098) 227 87 66 та (066) 982 19 13.
Консультаційний центр – це надійний міст між бізнесом і податковою, що допомагає вирішити нагальні питання та забезпечує ефективну співпрацю!
Податківці Дніпропетровської області обговорили актуальні зміни в оподаткуванні з платниками невиробничої сфери Софіївської територіальної громади Криворізького району
Фахівці Криворізької державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) провели зустріч із платниками податків Софіївської територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області.
На обговорення зібралися платники невиробничої сфери: від галузей охорони здоров’я та соціальної допомоги до освіти й культури.
Протягом зустрічі розглянули досить широке коло питань:
актуальні зміни в оподаткуванні;
Деклараційна кампанія – 2025;
національна стратегія доходів до 2030 року;
забезпечення сервісного обслуговування суб’єктів звернень в органах податкової служби;
переваги використання електронних сервісів ДПС України;
легалізація найманої праці, податкова знижка;
комунікаційна податкова платформа ГУ ДПС;
протидія проявам корупції в органах ДПС.
Під час заходу податківці зупинились, зокрема, на підставах для подання податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація), граничних термінах сплати податкових зобов’язань, визначених у Декларації за 2024 рік, праві на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Учасникам також нагадали, що отримати низку адміністративних послуг та надати податкову звітність можна за допомогою електронних сервісів ДПС. Електронний кабінет – це широкий комплекс податкових послуг у режимі онлайн. Сервіс Е-кабінету безкоштовний, працює цілодобово через мережу Internet та не потребує встановлення додаткового програмного забезпечення.
Присутнім розповіли про інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини (субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС, сторінки «ДПС у Дніпропетровській області» у соціальній мережі Facebook та «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» на YouTube-каналі) та надали номери телефонів «гарячих ліній», за якими можна отримати консультації.
Обізнаність у податковому законодавстві – впевненість платників і сила держави!
Податківці Дніпропетровщини обговорили з суб’єктами господарювання Криворіжжя основні правила застосування РРО та програмних РРО під час здійснення розрахункових операцій
Фахівці управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися із суб’єктами господарювання (СГ) Криворіжжя. Тема онлайн заходу актуальна для платників податків – «Форма розрахункового документу. Видача розрахункових документів (фіскальних чеків) споживачам. Ведення обліку товарно-матеріальних цінностей».
Обговорення із суб’єктами господарювання відбулося у форматі діалогу на базі Криворізької міської ради.
Платників податків цікавили можливості обрання у своїй діяльності для розрахунків з клієнтами видів касової техніки, а саме: класичного РРО або програмного РРО, їхні особливості застосування, переваги та відмінності.
Не менш жваво пройшло спілкування стосовно оновленої форми розрахункового документу (фіскального чеку). Акцентовано увагу, що видача продавцем фіскальних чеків та отримання їх споживачем товарів і послуг – це один з критеріїв ведення чесного бізнесу та легального продажу товарів, а також захисту прав покупців. Видача фіскального чеку при кожному розрахунку має стати нормою для СГ.
Увагу платників зосередили і на нормах законодавства, що регулюють проведення розрахункових операцій. Нагадали, що налаштування дорожніх карт по веденню бізнесу у рамках правового поля – один із найважливіших напрямків роботи податківців.
Учасники онлайн зустрічі під час діалогу отримали фахові відповіді на запитання, які стосувалися умов проведення розрахункових операцій, що не потребують використання зареєстрованих РРО або ПРРО; переліку документів, що повинні зберігатись на господарській одиниці.
СГ проінформували про номери телефонів «гарячих ліній», що працюють у податковій Дніпропетровського регіону, за якими можна отримати консультації від фахівців профільних підрозділів ГУ ДПС.
Відкритий діалог податкової служби з платниками податків – спільні рішення у правовому полі!
Студенти Університету митної справи та фінансів на зустрічі з податківцями опановували основи проведення фактичних перевірок та дізнались про умови і особливості працевлаштування у податковій службі
Провідні фахівці податкової служби регіону у рамках комунікаційної податкової платформи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) зустрілися зі студентами та викладачами факультету економіки, бізнесу та міжнародних відносин Університету митної справи та фінансів.
Очільниця ГУ ДПС Теодозія Чернецька, звертаючись до учасників, зауважила: «Дуже приємно, що ви цікавитеся діяльністю податкової служби та новаціями законодавства. Наше спілкування – це можливість для студентської молоді отримати нові знання і практичні навички, а для податківців – це обмін думками та живий діалог з прогресивною і креативною молоддю».
Обговорення відбулось у рамках освітніх програм «Податкова справа», «Податкове регулювання», «Економіка», «Підприємництво та торгівля», «Маркетинг» в офлайн та онлайн форматах.
Серед іншого, учасникам зустрічі розповіли, що з 01 грудня 2023 року діє мораторій на проведення фактичних перевірок господарських одиниць, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України та територіях активних/можливих бойових дій, крім перевірок платників, які здійснюють виробництво або реалізацію підакцизної продукції, організацію та проведення грального бізнесу, обмін іноземної валюти та суб’єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації, як суб’єкта господарювання (СГ). Студентів поінформували, за яких умов проводяться перевірки СГ під час дії воєнного стану. Також увагу молоді зосередили на негативних наслідках ведення незаконного бізнесу.
Увагу учасників звернули на інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини, що надають можливість платникам отримати актуальну та оперативну інформацію у частині роз’яснення норм
законодавства та діяльності податкової регіону.
Традиційно, наприкінці зустрічі студентська молодь отримала відповіді фахівців на свої запитання.
Сторони діалогу наголосили на тому, що співпраця між ГУ ДПС і Університетом митної справи та фінансів триватиме і надалі. Спілкування податківців і студентів: знання та досвід – для молоді, діалог і натхнення – для фахівців!
Комунікаційна податкова платформа: на зустрічі з фізичною особою податківці Дніпропетровщини надали роз’яснення щодо отримання РНОКПП та розповіли про інформаційні ресурси податкової
На комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) звернулась внутрішньо переміщена особа з проханням надати роз’яснення про отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податку (РНОКПП) для своєї онуки, опікуном якої така громадянка є.
За бажанням фізичної особи податківцями ГУ ДПС проведена онлайн зустріч.
У заході прийняли участь заступник начальника податкової служби Дніпропетровської області Федаш Наталя, фахівці управління інформаційної взаємодії та Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) ГУ ДПС.
Податківці детально розповіли про перелік документів (їх копій), які необхідно надати для отримання РНОКПП. Зазначили, що для отримання РНОКПП фізична особа може звернутись до Лівобережного відділу обслуговування платників Дніпровської ДПІ ГУ ДПС. Повідомили про адресу та графік роботи державної податкової інспекції. Зауважили, що для зручності запроваджено дистанційний запис до центрів обслуговування платників шляхом попередньої реєстрації в електронній черзі на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, а також за телефоном Контакт-центру Державної податкової служби України 0800-501-007.
Фахівці податкової розповіли, що наразі триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2024 році. Також звернули увагу на умови, що дозволяють фізичним особам скористатись правом на податкову знижку. Зазначили, що громадянин має змогу відшкодувати суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів, зокрема загальної середньої, професійної та вищої освіти, для компенсації вартості навчання, надавши податкову декларацію про майновий стан і доходи та всі необхідні до неї документи. Акцентували, що на таку податкову знижку мають право, зокрема громадяни, які сплачували за навчання особи, над якою встановлено опіку.
Також податківці розповіли про інформаційні джерела податкової служби області, що створені та працюють задля обізнаності платників, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби області. Поінформували про номери телефонів «гарячих ліній».
Зустріч пройшла у форматі діалогу.
Комунікаційна податкова платформа – це оперативне вирішення нагальних питань платників.
Про уточнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.
Згідно з п.п. 7 п. 10 розд. V Порядку якщо платнику єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) поза межами звітного (податкового) періоду необхідно одночасно уточнити інформацію щодо реквізитів та сум нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб у додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – додаток Д1) до Розрахунку, поданого з типом «Звітний» або «Звітний новий», формується та подається до контролюючого органу Розрахунок з типом «Уточнюючий».
Спочатку у Розрахунку з типом «Уточнюючий» платником єдиного внеску проводиться коригування реквізитів, які уточняються на підставі інформації з попередньо поданого Розрахунку з типом «Звітний» або «Звітний новий» у порядку, визначеному абзацом п’ятим п. 7 розд. V Порядку, а саме: для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку відповідної графи указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.
Потім формується Розрахунок з типом «Уточнюючий» для коригування показників єдиного внеску у порядку, визначеному абзацом шостим п. 7 розд. V Порядку з використанням типів нарахувань 2 та 3.
Таким чином, якщо у додатку Д1 до Розрахунку одночасно уточняються реквізити та суми нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб, то формуються та подаються два окремих Розрахунки з типом «Уточнюючий».
Так, до контролюючого органу подається Розрахунок з типом «Уточнюючий» з Додатком 1, у якому проводиться коригування реквізитів з використанням ознак «1» (рядок на виключення) та «0» (рядок на введення) та Розрахунок з типом «Уточнюючий» з Додатком 1, у якому проводиться коригування сум нарахованого єдиного внеску з використанням типів нарахувань 2 та 3.
Порядок отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Суб’єкт господарювання має право звернутися до органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Витяг надається ліцензіату в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, протягом одного робочого дня з дня отримання відповідної заяви, та має містити відомості, внесені до такого реєстру на дату отримання заяви про надання витягу.
До набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального» та із урахуванням п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами), до затвердження форм заяв, зокрема, щодо отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів, такі заяви подаються в довільній формі.
Форма витягу з Єдиного реєстру затверджується Кабінетом Міністрів України.
Деклараційна кампанія 2025: нагадування про граничні строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Податковим кодексом України (далі – Кодекс) передбачено, що податкова декларація про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) подається:
- до 01 травня року, наступного за звітним* – фізичними особами, фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність;
- протягом 20 календарних днів місяця, наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням* – фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) у разі припинення підприємницької діяльності;
- не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду – резидентами, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання;
- до 31 грудня (включно) року, наступного за звітним – фізичними особами, у яких є право на податкову знижку.
* Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 Кодексу).
Важливо! За умови якщо у платника податку відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлені згідно зі ст. 13 Кодексу, то відповідно до п. п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.
За яких обставин може бути застосовано
адміністративний арешт майна платника податків?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) адміністративний арешт майна платника податків (далі – арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов’язків, визначених законом.
Нормами п. 94.2 ст. 94 ПКУ передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з’ясовується одна з таких обставин:
- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;
- фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;
- платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу;
- відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством;
- відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов’язковою відповідно до ПКУ, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;
- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;
- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу;
- платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог ПКУ інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки);
- нерезидент розпочинає та/або здійснює господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік, що підтверджується актом перевірки.
Чи є об’єктом оподаткування військовим збором сума коштів, видана на відрядження або під звіт, яка надміру витрачена та не повернута в установлені законодавством терміни?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 «Інші перехідні положення» розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників збору, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, за ставками, визначеними п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (зокрема, 5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 розд. ІV ПКУ, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, визначених п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, є доходи, визначені ст. 163 розд. ІV ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Так, п. 163.1 ст. 163 розд. ІV ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено підпунктами 164.2.1 – 164.2.18 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.
Згідно з п.п. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 розд. ІV ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 розд. ІV ПКУ.
Таким чином, сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 розд. ІV ПКУ, підлягає оподаткуванню військовим збором.
До уваги платників податку на прибуток!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ.
Податкові різниці, що виникають при здійсненні фінансових операцій, на які збільшується фінансовий результат податкового (звітного) періоду визначено п. 140.5 ст. 140 ПКУ.
Абзацом четвертим п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму 30 відс. вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у п. 140.2 та п.п. 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ), придбаних у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
При цьому вимоги п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту (абзац шостий п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ).
У випадку незастосування вимог п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ на підставі абзацу шостого п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, якщо контролюючий орган не враховує (не визнає) таку операцію за результатами аналізу відповідно до ст. 39 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування збільшується у порядку, передбаченому абзацом першим п.п. 140.5.2 прим. 1 п. 140.5 ст. 140 ПКУ. При цьому інші коригування, передбачені п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, не застосовуються, а сума цього коригування щодо такої операції зменшується на суму коригування, передбаченого абзацом сьомим п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, якщо платник податку самостійно вже застосував це коригування щодо такої операції.
Норми п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ застосовуються за результатами податкового (звітного) року.
Перелік організаційно-правових форм затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 480 (далі – Перелік № 480).
Згідно з абзацами другим – четвертим п.п. 39.2.1.2 прим. 1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ господарські операції платника податків з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена Кабінетом Міністрів України до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності критеріїв, визначених підпунктами «а» – «в», «ґ» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:
- нерезидент є резидентом держави (території), з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 01 жовтня року, що настає за звітним, довідки у паперовій або електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» (із змінами) (далі – Закон № 851) та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (із змінами) (далі – Закон № 2155), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено відповідний міжнародний договір України (крім держави (території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ), відповідно до п. 103.5 ст. 103 ПКУ;
- всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами держав (територій), з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 01 жовтня року, що настає за звітним, довідки у паперовій або електронній формі з дотриманням вимог Закону № 851 та Закону № 2155, яка підтверджує, що всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами країни, з якою укладено міжнародний договір України (крім держав (територій), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п 39.2 ст. 39 ПКУ), відповідно до п. 103.5 ст. 103 ПКУ.
Таким чином, якщо платником податку придбано товари, у тому числі необоротні активи, роботи та послуги у нерезидента, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480 та таким нерезидентом сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), що підтверджується довідкою (іншим офіційним документом), і такі операції не є контрольованими, такий платник податку має право не збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму 30 відс. вартості придбаних товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг.
Таблиця даних платника податку на додану вартість – зведена інформація,
що подається платником ПДВ до контролюючого органу
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що Таблиця даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця даних) – це зведена інформація, що подається платником ПДВ до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД), кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором (далі – Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Отже, Таблиця даних має містити інформацію щодо специфіки діяльності платника ПДВ.
Особливості подання Таблиці даних.
1. Подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
2. Подається в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій.
3. У разі ведення кількох видів діяльності – Таблицю даних бажано подавати окремо на кожен з видів діяльності.
4. На коди, які є у врахованій Таблиці даних повторно таблиця не подається.
5. Для повноти розкриття суті господарських операцій може бути надано разом з поясненнями також копії документів, що підтверджують специфіку діяльності платника.
6. У разі відсутності діяльності – Таблиця даних не подається.
Вимоги до платника.
1. До Таблиці даних обов’язково надається пояснення.
2. В Таблиці даних та поясненні до неї відображається тільки достовірна інформація.
3. Види економічної діяльності платника повинні відповідати кодам товарів/робіт/послуг, що постачаються/виробляються платником.
4. Наявність достатньої кількості трудових ресурсів.
5. Наявність відповідної матеріально-технічної бази для виробництва/переробки продукції та/або надання послуг/виконання робіт, а також відображення її в податкових базах та звітних формах (ф. № 20-ОПП, податковій та фінансовій звітності).
Вимоги до пояснення.
У поясненні зазначається:
1. Стисло інформація про платника податку (назва платника, реєстраційні дані, основний вид діяльності).
2. Специфіка діяльності (суть господарських операцій) платника: необхідно розкрити внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість ризику) і ділову мету.
3. Обґрунтування необхідності використання Таблиці даних.
4. Інформація про наявність трудових ресурсів, задіяних у господарській діяльності.
5. Інформація про наявність матеріальних ресурсів: основних засобів; засобів виробництва; транспортних засобів; земельних угідь; спецтехніки та ін., які використовуються в господарській діяльності на правах власності чи оренди.
6. Інформація про наявність (необхідність) дозвільних документів для провадження діяльності (ліцензії/допуски інші документи);
7. Посилання на податкову та іншу звітність тощо.
Деклараційна кампанія 2025
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, якщо окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не звільняються від оподаткування, фізична особа – платник ПДФО зобов'язана самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація).
За наслідками 2024 року Декларація подається до 01 травня 2025 року.