З початку року в Києві закрилося близько 40 ресторанів і закладів громадського харчування, до кінця року під загрозою закриття ще 200 точок, повідомили виданню «Вести» в КА «Ресторанний консалтинг».
Експерти відзначають, що такого масового закриття точок громадського харчування і ресторанів України не пам'ятає з 2008-2009 року, коли в рік закривалося по 100 закладів. Основні причини відходу - банкрутства через падіння попиту і зростання курсу долара.
«На початок року в Києві було 1600 закладів. За три місяці вже закрилося 40. У їх числі - окремі точки мереж «Швидко», Solo Pizza, «Челентано», Будда-бар, вся мережа «Дабл Кава». До кінця року є передумови для закриття ще 200 закладів», - говорить генеральний директор КА «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова.
VIP- клієнти втекли з країни
Падіння попиту дійсно досягло катастрофічного рівня: число клієнтів ресторанів і кафе, за даними КА «Ресторанний консалтинг», зменшилася в два рази в порівнянні з березнем минулого року. Причому скорочення відбулося у всіх сегментах відвідувачів.
«Частина постійної VIP-аудиторії виїхала за кордон з сім'ями. Це і високопоставлені чиновники, і бізнесмени. Через «витік» клієнтури особливо постраждав елітний сегмент», - відзначають експерти.
Середньостатистичний відвідувач теж почав економити.
Підтверджують тенденцію і ресторатори. «На показники ресторанного ринку зараз впливає загальний споживчий настрій, який динамічно регресує», - сказав генеральний директор мережі ресторанів японської кухні «Сушия» Роман Романчук. Про це красномовно свідчить «середній чек», який зменшився наполовину.
Долар накрутив оренду залів
Не менш нищівний удар по галузі завдав зростаючий курс долара, який накрутив ціни на оренду приміщень і продукти. Аналітики запевняють, що проблема з орендою - явище повсюдне.
Водночас підняти ціни в меню ресторатори не мають можливості. «Ми вже не можемо собі дозволити робити знижки та спеціальні пропозиції, щоб залучити клієнтів. Якщо ще й піднімемо ціни, то взагалі ніхто не піде», - каже власник Володимир Ядловський
Не хочуть харчуватися в центрі
Як виявилося, кияни та гості міста більше не хочуть відвідувати заклади громадського харчування в центрі столиці, вважаючи за краще спальні райони і кафе в торгових центрах. «Наші ресторани, які знаходяться в торгових центрах, не помітили значних змін, а ось ресторани в центрі Києва стали користуватися меншим інтересом», - зазначає Романчук.
При цьому деякі бізнесмени примудряються відкривати нові ресторани з урахуванням нових правил гри. «У найближчий тиждень відкриється два ресторани: один на Троєщині, другий - на Лівому березі», - говорить Насонова.
У регіонах поки все в порядку
До регіонів хвиля змін на ринку поки не дійшла. «У регіонах все спокійно. По-перше, вони завжди підхоплюють тенденцію пізніше на півроку-рік. По-друге, там немає перенасичення ринку, немає жорсткої конкуренції і високих ставок оренди. І виниклу кризу просто нормалізує ситуацію попит-пропозиція», - відзначають аналітики КА « Ресторанний консалтинг».
dr.ck.ua
e-finance.com.ua