У відповідь на енергетичні загрози, спричинені повномасштабною війною, український бізнес активно інвестує у створення власних джерел генерації. За даними дослідження Delo.ua «Енергоавтономний бізнес: ТОП-20 українських компаній, які будують енергетичну незалежність», з початку повномасштабного вторгнення компанії вже ввели або планують ввести в експлуатацію понад 1,06 гігавата генеруючих потужностей. Сумарний обсяг інвестицій у ці проєкти — 28,9 мільярда гривень.
Вперше журналісти Delo.ua опитали провідні українські підприємства щодо їхніх планів у сфері енергетичної автономії. Результатом стало формування рейтингу з двадцяти компаній, які не лише створюють власну генерацію, а й активно входять на ринок енергетики. Ці бізнеси прагнуть убезпечити себе від наслідків можливих блекаутів та підвищити стабільність власної діяльності.
Лідером за загальним обсягом інвестицій став паливний оператор ОККО, який уже вклав та планує вкласти 12,3 мільярда гривень у проєкти генерації. Його енергетичні потужності сягатимуть 158,1 мегавата. На другій позиції — нафтогазова компанія «Укрнафта» з інвестиціями у 3,7 мільярда гривень та амбітною метою досягти 360 мегават потужності. У трійку також увійшла компанія «Епіцентр», що працює над створенням 125 мегават власної генерації при загальних інвестиціях у 5,4 мільярда гривень.
Індустріальний гігант «Метінвест» вже реалізував і планує вкласти загалом 2,245 мільярда гривень у свої енергопроєкти, які мають сумарну потужність 178 мегават. Ще один великий промисловий гравець — «АрселорМіттал Кривий Ріг» — оцінює свої інвестиції в енергетичну незалежність у 1,3 мільярда гривень із загальною потужністю майже 86 мегават.
Не менш активними є й компанії сфери роздрібної торгівлі, мобільного зв’язку та логістики. Наприклад, Vodafone Україна планує забезпечити себе 33,6 мегавата генерації при інвестиціях у 330 мільйонів гривень. Логістичний оператор Нова Пошта інвестував 450 мільйонів у проєкти з потужністю 14,1 мегавата. А мережі АЗС WOG та АТБ уже працюють над резервною генерацією потужністю 14 та 12,5 мегавата відповідно.
Загалом, ці компанії демонструють готовність брати на себе відповідальність за енергетичну стабільність не лише власного бізнесу, а й регіонів, у яких вони працюють. Така стратегія має потенціал суттєво знизити вразливість української економіки до атак на енергетичну інфраструктуру й сприяє формуванню нового етапу децентралізованої енергетики в країні.
e-finance.com.ua