Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз запропонувала Національному банку України врегулювати окремі проблеми практичного виконання банками норм, запроваджених для стабілізації валютного ринку. Це забезпечить належне обслуговування банками клієнтів при здійсненні грошових переказів та купівлі валюти на міжбанківському ринку.
Так, постановою НБУ від 29.08.2014 року № 540 «Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України» (далі - постанова) введено додаткові тимчасові (до 02.12.2014) обмеження здійснення операцій на валютному ринку, що викликало значний резонанс серед власників валютних депозитів внаслідок незрозуміло сформульованих норм.
УКБС зазначає, що регулятор уточнив лише дію норм, що торкаються зняття готівкових коштів у межах України за електронними платіжними засобами та виплати у гривні готівкових валютних переказів з-за кордону на користь фізосіб (роз‘яснення від 04.09.2014 № 29-209/49334). Однак, низка інших важливих питань, що торкаються не лише роботи банків, а й інтересів їх клієнтів залишилась неврегульованою.
Так, згідно з чинними вимогами банки здійснюють купівлю інвалюти за дорученням клієнтів (як юридичних, так і фізичних осіб) не раніше, ніж через три операційні дні після зарахування коштів на спеціальний рахунок. Однак, поширення даного обмеження на фізичних осіб обумовлює суттєві проблеми для клієнтів банківських установ, які потребують невідкладної купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку. Тому для оперативного обслуговування банками клієнтів-фізосіб із особливими потребами УКБС запропонував не поширювати зазначений порядок купівлі інвалюти на окремі випадки. Мова йде про ситуації, пов‘язані із оплатою витрат на транспортування та лікування хворих в медичних закладах іншої держави; на поховання у випадку смерті громадян закордоном; на навчання у вузах інших країн; здійснення переказів за рішеннями судових і правоохоронних органів.
Крім цього, експерти УКБС зауважили на необхідності роз‘яснення окремих норм постанови, які не мають однозначного трактування. Так, постановою визначено, що на період її дії операційний день банку має тривати до 18.00, а операції, які здійснюються після його закінчення, банк повинен відображати на наступний день. Слід врахувати, що дана норма не узгоджується із роботою системи електронних платежів НБУ (СЕП), що функціонує до 19-00. До того ж це суперечить вимогам щодо організації операційної діяльності у банках України (постанова НБУ від 18.06.2003 р. №254), згідно до яких тривалість операційного дня визначається банком самостійно у внутрішньому положенні, а початок та кінець операційного часу встановлюються і доводяться до відома клієнтів згідно із розпорядженням керівника банку з урахуванням режиму роботи платіжних систем.
«Відсутність у постанові чіткого визначення, на які саме операції розповсюджується запроваджена норма, змушує банки проводити на наступний банківський день навіть завершальні внутрішні операції, що зазвичай автоматично виконуються в кінці дня, – зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Запровадження єдиної тривалості операційного дня для всіх банківських установ змушує розпочинати роботу вечірньої каси банку лише після 18-00, що погіршує касове обслуговування клієнтів у позаопераційний час».