Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» зауважила Національному банку України на необхідності вдосконалення існуючої процедури отримання регулятором інформації від банків у випадку кадрових змін. Це не лише спростить подання даної інформації, а дозволить уникнути застосування невиправданих штрафних санкцій та заощадить кошти Держбюджету.
Так, відповідно до вимог Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів (постанова НБУ від 08.09.2011 №306, далі - Положення) банки зобов'язані повідомляти НБУ протягом трьох робочих днів про зміни оргструктури та складу керівників банку і підрозділів (філій, представництв), які відповідають за надання фінпослуг.
УКБС зазначив, що в умовах суспільно-політичної нестабільності банки змушені оперативно відкривати чи закривати свої відокремлені підрозділи, філії, відділення. Зокрема, фінустанови масово згортають діяльність у тих регіонах країни, які перебувають у зоні ведення воєнних дій, та відновлюють роботу підрозділів у випадку звільнення територій. Це обумовлює постійні оперативні зміни у кадрових призначеннях керівників окремих структурних одиниць банківських установ.
В таких умовах у банків із розгалуженою регіональною мережею виникають проблеми щодо повідомлення НБУ у 3-денний термін про зміну керівників структурних підрозділів. Оскільки існують об'єктивні причини, які не дозволяють здійснити це термінове інформування на паперових носіях. Мова йде про ситуації, коли керівник профільного підрозділу банку (за підписом якого направляються такі повідомлення) є тимчасово відсутнім через відрядження, чи відбувся непередбачуваний збій у роботі задіяних у процесі профільних підрозділів. Тому вимога НБУ про надання у стислі терміни повідомлень у існуючих умовах (перш за все, військових дій на Сході) призводить до додаткових матеріальних витрат, а невиконання даної норми тягне за собою відповідальність під час проведення інспекційних перевірок.
Для вирішення зазначеної проблеми УКБС запропонував збільшити до 5 робочих днів встановлені строки для повідомлення банками регулятора про зміну керівників (голів правлінь та директорів філій), а також передбачити можливість подання даної інформації в електронному вигляді.
УКБС поділяє необхідність контролю регулятора за призначеннями перших осіб банків (голови правління/керівника філії). Однак вважає недоцільним контроль НБУ за внутрішньокадровими призначеннями у безбалансових відділеннях. Адже відповідальними особами за здійсненням операцій у безбалансових відділеннях (здійснюють лише обмежений перелік операцій) є керівники головних структурних підрозділів банків (голови правлінь та керівники філій), на балансі яких вони функціонують.
«Скасування контролю НБУ за внутрішньокадровими призначеннями комбанків відповідати не лише нормам Господарського кодексу України, а й дозволить скоротити витрати самого регулятора, - зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Адже згідно до ГКУ відносини між внутрішніми підрозділами суб‘єкту господарювання є внутрішньогосподарськими, а тому регламентувати їх немає потреби. Звільнення ж регулятора від законодавчо необґрунтованих контролюючих функцій дозволить заощадити кошти Держбюджету».
e-finance.com.ua