• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • НБУ бачить потенціал для подальшого зниження облікової ставки. Чи дозволить інфляція?
    2017-06-12 15:38:51

    Керівництво Нацбанку бачить потенціал для подальшого зниження облікової ставки. Це буде вже третє «пом’якшення» за останні місяці: у квітні регулятор знизив облікову ставку до 13% річних, наприкінці травня – до 12,5 % річних. До цього  Нацбанк три місяці поспіль зберігав ставку на рівні 14 % річних.

    «На майбутнє ми бачимо, що є потенціал для подальшого зниження облікової ставки. Проте це має узгоджуватися з досягненням Національним банком цілей щодо інфляції», – пояснив заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб.

    Нагадаємо, цьогоріч Уряд запланував інфляцію на рівні 8 % +- 2 %. Разом з тим уже в січні  через підвищення «мінімалки» НБУ погіршив прогноз інфляції з 8 % до 9,1 % – у «Публічному аудиті» ж прогнозують, що за підсумками року вона становитиме близько 14 %.

    Чи дозволяє теперішній рівень інфляції йти на подальше зниження облікової ставки та який розмір вона повинна мати, аби реально пожвавити кредитний банківський ринок, – у матеріалі «Публічного аудиту».

    Підвищувати облікову ставку НБУ почав із 2015 року – з 14% річних наприкінці 2014-го за рік вона підвищувалася чотири рази – з 19,5 % до 30%. Так регулятор, фактично знизивши  банківський кредитний ринок та заклавши відкладені інфляційні ризики, досягав фінансування дефіциту держбюджету.

    Проте економіка без кредитування бізнесу довго функціонувати не може, і з 2016-го року Нацбанк почав поступово знижувати облікову ставку. Втім, треба сказати, і сьогоднішні навіть 12% річних не зможуть реально відновити банківське кредитування, бо ризики за ОВДП (3% закладеного дефіциту бюджету доведеться покривати саме за рахунок ОВДП, інші механізми Уряд не розглядає) набагато нижчі.

    «В ідеалі відродження банківського кредитування можливе тільки при адміністративному стримуванні інфляції до 8 % і відповідній прив’язці облікової ставки. На сьогодні це нереально. З початку 2017 року рівень інфляції уже склав 5 %, і свій пік він показує, як правило, саме в другому кварталі, а не в першому. За нашими оцінками, слід готуватися до 14-відсоткового рівня інфляції. Тому об’єктивних причин для подальшого зниження облікової ставки не передбачається», – пояснює спеціаліст «Публічного аудиту» Дмитро Ляшок.

    За його словами, протягом 2017-го триває зростання індексу цін виробників – плюс 8,1% (зокрема, на агропродукцію – плюс 9,6%); падіння промислового виробництва – на 12 % за І кв.; падіння світових цін на основні товарні групи українського експорту – в середньому на 10–15%. Усе це закладає значні інфляційні ризики і не дає підстав говорити про зниження інфляції, руйнуючи будь-який потенціал до подальшого зниження облікової ставки.

    «Якщо подібні тренди зберігатимуться й надалі, ми не тільки не отримаємо недосяжні вже зараз плюс 1,9 % ВВП, а зіштовхнемося з проблемою мінусового ВВП, яка спричинить колосальну девальвацію гривні,  зростання дефіцитної діри в держбюджеті, стрімкий ріст цін на увесь «товарний кошик», збільшення безробіття та абсолютну відсутність будь-яких інвестицій», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.