Національний банк прогнозує, що дефіцит електроенергії в Україні через російські обстріли зберігатиметься, щонайменше до кінця 2024 року. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ, опублікованому у ніч проти 3 лютого.
"Через цілеспрямовані атаки Росії на енергетичну інфраструктуру в Україні утворився значний дефіцит е/е. Водночас, зважаючи на масштаби пошкоджень, енергосистема продемонструвала високу гнучкість та адаптивність. А завдяки пристосуванню бізнесу економіка й надалі працює, хоча на менших рівнях потужностей", – йдеться в повідомленні НБУ.
Нацбанк розглянув два сценарії подальшого розвитку подій з дефіцитом електроенергії.
Базовий передбачає відносно швидке відновлення енергосистеми завдяки ремонтам та оперативному постачанню обладнання. Песимістичний враховує суттєвіші руйнування електростанцій або магістральних мереж, тимчасову зупинку окремих блоків АЕС через зниження маневровості системи, суттєві втрати у тепло- та газопостачанні, а також тимчасові тривалі відключення електроенергії в дефіцитних областях України.
Попри очікуване повернення контролю над Запорізькою АЕС зі зменшенням безпекових ризиків, її інтеграція в енергосистему припускається лише в другому півріччі 2024 року через замінування території та пошкодження обладнання.
В обох сценаріях дефіцит енергії зберігатиметься щонайменше до кінця наступного року.
За реалізації базового сценарію від'ємний внесок у ВВП у 2023 році оцінюється Нацбанком в 1,9 в. п., а у 2024 році – ще в 0,6 в. п. (песимістичний – 3,6 в. п. та 1,5 в. п. відповідно).
Втрати у зовнішній торгівлі у базовому сценарії оцінюються у $2 млрд у 2023 році й $0,5 млрд у 2024-му (песимістичний – $4 млрд і $1,2 млрд відповідно).
Додаткова інфляція через відключення оцінюється у 3 в. п. в другому-третьому кварталах 2023 року і 2 в. п. у кінці року.
Андрій Водяний
e-finance.com.ua