Упродовж минулого року імпорт зерна до Польщі зріс втричі - з 1,1 млн тонн у 2021 році до 3,2 млн тонн у 2022 році. Газета Rzeczpospolita повідомляє про найбільший ріст імпорту пшениці та кукурудзи з посиланням на дані Міністерства фінансів та податкової служби.
На початку 2023 року зростання імпорту становило сотні разів.
"Протягом перших чотирьох місяців 2023 року, коли вже тривали протести польських аграріїв, із України було імпортовано майже 338 000 тонн пшениці. Це на 610 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Масштаби імпорту зерна з України за останні півтора року мене шокують", - цитує газета професора Варшавської академії природничих наук Аркадіуша Артишака.
Видання зазначає, що таке збільшення імпорту стало можливим після рішення Європейської комісії відкрити ринок ЄС для українських товарів у середині 2022 року.
У середині квітня Польща, за якою слідували Угорщина, Словаччина та Болгарія, зупинили імпорт зерна та інших харчових продуктів з України під тиском вітчизняних виробників.
Ці країни погодилися скасувати односторонні обмеження лише після тривалих переговорів з Євросоюзом, у результаті яких Єврокомісія погодилася виділити 100 млн євро на компенсації фермерам країн-сусідів України.
Після цього на рівні Євросоюзу було введено ембарго на імпорт кількох зернових та олійних культур з України (пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику) п'ятьма країнами Східної Європи: Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Болгарією та Румунією.
Ці обмеження діють до 15 вересня, і Єврокомісія не планує продовжувати їх, але в Польщі вже обговорюється необхідність "адекватних заходів" проти українського зерна після цієї дати.
Фермерська організація "Ошукане село", яка організовувала протести проти українського зерна на початку 2023 року, вже попередила: якщо ембарго буде скасовано, вони знову будуть перекривати кордон.
e-finance.com.ua