З початку 2024 року Україна вдосконалює структуру державного боргу, знижуючи його вартість і подовжуючи терміни погашення. За даними Міністерства фінансів, середньозважена вартість державного боргу скоротилася на 21,8% — з 6,24% до 4,88%, що стало суттєвим кроком на шляху до фінансової стабільності. Середній термін погашення державного боргу наразі перевищує 11 років.
Станом на 30 вересня 2024 року загальний обсяг державного і гарантованого боргу України становив 6,409 трлн грн, або 155,7 млрд доларів США. Із цієї суми зовнішній борг складає 4,613 трлн грн (112,1 млрд доларів), що становить 72% від загального обсягу боргу. Внутрішній борг, відповідно, становить 1,796 трлн грн (43,6 млрд доларів), або 28% загальної суми.
У третьому кварталі 2024 року загальний обсяг державного боргу України зріс на 241 млрд грн у гривневому еквіваленті і на 3,5 млрд доларів США у валютному еквіваленті. Зростання боргу пов’язане переважно з отриманням довгострокового пільгового фінансування від міжнародних партнерів, серед яких важливу роль відіграє фінансування від ЄС у рамках Ukraine Facility.
Структура боргу України базується переважно на пільгових позиках, які забезпечують міжнародні фінансові організації та іноземні уряди, що складають 58% загальної суми. Випущені облігації на внутрішньому ринку становлять 27%, на зовнішньому — 12%, а комерційні кредити від банків та інших фінансових установ складають лише 3%.
Мінфін також інформує про валютну структуру державного боргу. Значну частку займає євро (36%), національна валюта гривня — 25%, долари США — 24%, Спеціальні права запозичень (СПЗ) — 11%, і ще 4% — інші валюти, включно з фунтами стерлінгів, канадськими доларами та японськими єнами.
Такий підхід до управління боргом забезпечує Україні більш стійку фінансову позицію та можливість виконувати зобов’язання перед кредиторами на вигідних умовах, сприяючи економічній стабільності в довгостроковій перспективі.
e-finance.com.ua