Вартість програм медичного страхування в гривні, за різними оцінками, зросла з початку 2010 року на 50-55%, що практично відповідає докризовій ціні в доларах.
У зв'язку з привабливістю цього сегмента ринку з'явилися нові гравці (наприклад, AXA), а також пожвавилися такі компанії як «Кредо-класик», «Європейський страховий альянс» і деякі інші, які не дуже активно займалися цим видом страхування раніше.
Таким чином, на ринку ДМС відбулося посилення конкуренції, що, як водиться, спричинило за собою демпінг цін на пропоновані послуги з медстрахування зі сторони деяких СК. Щоб залучити або переманити клієнтів деякі страхові компанії часто знижують ціни на медичне страхування на 25-35%. Природно в умовах, коли вартість медичних препаратів зростає, такий демпінг не може тривати довго, це піраміда. Фактично можливості для такої політики здешевлення страхових медичних полісів вичерпалися вже в першому півріччі поточного року. Страхові компанії, що залучали великих клієнтів за допомогою занижених тарифах у 2009 р., зараз починають зазнавати труднощів з виплатами, що виливається у конфлікти з клієнтами. До Всеукраїнської громадської організації «Захисту прав споживачів фінансових послуг» часто надходить інформація, яка свідчить про тенденцію дострокового розірвання клієнтами договорів, укладених за демпінговими тарифами. Страховики, які занижували розцінки, починають обмежувати обслуговування і відмовляти в оплаті медпослуг.
Моя думка, як експерта: СК, які пропонували корпоративним клієнтам поліси за заниженими цінами повинні будуть в другому півріччі 2010 року або збільшити ціни, або піти з цього ринку, щоб уникнути банкрутства.
До нас часто звертаються громадяни з питанням: «Чи варто давати згоду на корпоративну медичну страховку, якщо її пропонує роботодавець?». Наші рекомендації - погоджуйтеся, якщо поліс повністю оплачує роботодавець. Якщо ж роботодавець зобов'язує співробітника сплачувати поліс частково самостійно, то крім того, що співробітнику не представляється можливість вибирати умови поліса, це робить за нього роботодавець, то й договір страхування після звільнення співробітника втрачає силу.
Що стосується страхування громадян, які бажають страхуватися самостійно, тобто роздрібного сегмента ДМС, то ситуація не вселяє оптимізму. Більшість страховиків припускають страховки тільки для VIP-клієнтів. Мова не йде про відмову СК страхувати громадян, вони просто пропонують 8-15 тисяч грн. на рік. Враховуючи, що доходи українських громадян падають, можливість для отримання доступного медичного страхування в поточному році буде залишатися низькою.
На мою думку, істотне зростання ринку медичного страхування можливе тільки після введення норми обов'язкового медичного страхування, оплачувати яку повинен буде роботодавець. Головною перевагою цієї норми буде - масовість, що спричинить зниження тарифів на послуги медичного страхування.
Демчак Руслан
e-finance.com.ua