• Главная
 • ЛЕНТА НОВОСТЕЙ
 • АРХИВ
 • Финансисту
 • Бухгалтеру
 • Малому бизнесу
 • Аналитика
 • Реклама
 • Контакты
 • RSS feed
 • Издается с 9 сентября 2005 года
 • Кого кредитували держбанки у 2020 році
  Опубликовано: 2021-02-25 15:30:21

  У 2020 році державні банки переважно кредитували уряд, а не фізичних чи юридичних осіб. Про це повідомляється на Facebook-сторінці проєкту "Ціна держави" центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

  Кредитування держбанками бізнесу
  Обсяг чистих гривневих кредитів державних банків бізнесу (видані кредити мінус погашені) у 2020 році зменшився на 10,7%, або на 8,5 млрд грн.

  Обсяг валютних кредитів держбанків бізнесу впав на 8,2%, або на $287 млн.

  Сумарний обсяг гривневих та валютних кредитів держбанків бізнесу за 2020 рік зменшився на 15,656 млрд грн (обсяг валютних кредитів перераховано у гривню за середньорічним курсом).

  Кредитування держбанками населення
  Гривневі кредити населенню за 2020 рік скоротилися на 3,5%. Скоротилися і валютні кредити населенню, але це природнє явище, оскільки банкам заборонено видавати нові позики населенню у валюті, тож скорочення цих позик – це поступове погашення кредитів, наданих раніше.

  Сумарний обсяг гривневих та валютних кредитів держбанків населенню за 2020 рік зменшився на 1,936 млрд грн (валютні кредити також перераховані у гривню за середньорічним курсом).

  Кредитування держбанками уряду
  У той же час обсяг цінних паперів уряду (облігацій внутрішньої державної позики) у портфелях держбанків за минулий рік виріс більш ніж на 50%.

  В абсолютних цифрах приріст ОВДП у портфелях держбанків за 2020 рік склав 117 млрд грн.

  "Це і є відповідь на питання, кого кредитували держбанки", – йдеться у повідомленні.

  Серед причин, чому державні фінустанови майже не кредитують бізнес та населення, – брак платоспроможних та надійних позичальників.

  Крім того, минулого року свої корективи у фінансовий стан бізнесу внесла й коронакриза.

  Однак ці труднощі не стали на заваді приватним банкам та банкам з іноземним капіталом, які у 2020 році наростили обсяги кредитування бізнесу та населення.

  Як кредитували приватні та іноземні банки
  Банки з приватним українським капіталом у 2020 році збільшили гривневі кредити бізнесу на 18,8% (на 9,2 млрд грн), а банки з іноземним капіталом – на 15,8% (на 15,6 млрд грн).

  Обсяги валютних кредитів зменшилися, але менш суттєво, ніж зросли гривневі.

  Відтак, чисті кредити бізнесу від недержавних банків (гривневі та валютні) зросли на 2,5% (майже на 8,6 млрд).

  "Тобто, кредитувати все ж таки було кого", – йдеться у повідомленні.

  Чому уряд відкладає приватизацію держбанків
  Наявність у розпорядженні уряду власних, "кишенькових" держбанків та можливість фінансування звідти практично будь-якого дефіциту бюджету – це одна з причин, чому Кабмін постійно відкладає продаж держбанків. Спочатку приватизувати їх планувалося у 2018 році, потім до 2020, тепер вже до 2025 року.

  Одним із аргументів на користь володіння державою банками є твердження, що вони можуть надати кредитну підтримку економіці під час криз, коли приватні банки не кредитують (або через брак коштів, або через обережність). Це так зване контрциклічне кредитування.

  "Факти ж свідчать, що минулого року держбанки з цією функцією не впоралися. Контрциклічним кредитуванням займалися приватні та іноземні банки. Тоді як державні фактично працювали посередниками між бізнесом та населенням, у якого були вільні кошти, та урядом, якому потрібно було покривати значний дефіцит бюджету. Можна сказати, держбанки загалом спрацювали як "величезний кіоск" із продажу облігацій державної позики", – резюмують у проєкті "Ціна держави".

  ЛIГАБiзнесIнформ

  Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

  E-FINANCE.COM.UA
  Электронная почта проекта: info@e-finance.com.ua
  Тел.: +380-50-441-7388

  bigmir)net TOP 100
  Яндекс.Метрика

  Яндекс цитирования
  © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
  При использовании информации в электронном виде активная ссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. За содержание рекламы ответственность несет рекламодатель. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.