28 грудня Верховна Рада України прийняла «Проект Закону про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті ХІІ Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року» № 1562 від 22 грудня 2014 року, який передбачає справляння 10% мита для товарів, що класифікуються у 1-24 товарних групах згідно із УКТЗЕД та 5% для товарів 25-97 груп. Для АПК України це в першу чергу означає пропорційне подорожчання насіння (на 10%) та засобів захисту рослин (на 5%). У зв‘язку з цим, новітні технологічні засоби виробництва не будуть доступні вітчизняним агровиробникам, а отже, в перспективі урожайність культур зменшиться. Це призведе до зменшення експортного потенціалу та валютних надходжень на суму близько 4,8 млрд. доларів США, повідомили в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).
Українські виробники сільськогосподарської продукції досить сильно залежні від імпорту насіння та засобів захисту рослин, оскільки близько 50% та 95% ринку відповідно складає імпортна продукція. Через підвищення відпускних цін додаткове мито зробить дані товари малодоступними та призведе до додаткової мінімізації виробничих витрат, що негативно позначиться на урожайності в перспективі. Аналогічна ситуація вже мала місце у 2008-2010 роках, проте першопричиною недоступності виробничих засобів тоді була криза.
За розрахунками асоціації, валовий збір основних зернових культур зменшиться приблизно на 14,2 млн. тонн, а олійних – на 4,8 млн. тонн, чим суттєво обмежить експортний потенціал. У грошовому еквіваленті це означає недоотримання близько 2,5 та 2,3 млрд. доларів США валютних надходжень відповідно.
«Зважаючи на те, що значна частка українського урожаю зернових та олійних культур орієнтована на експорт, дане нововведення вдарить не лише по кишенях виробників, але й по державі в цілому. За нашими підрахунками, прогнозується зменшення експорту зернових культур відносно середнього експорту за останні п‘ять років на 58,8% та олійних (сої та ріпаку) – на 60,8%», - зазначив експерт аграрних ринків асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Ігор Остапчук.
Асоціація Український клуб аграрного бізнесу
e-finance.com.ua