Представники правозахисних організацій під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі закликали народних депутатів до якнайшвидшої реєстрації законопроекту щодо внесення змін до Конституції України, який дозволить Україні ратифікувати Римський статут та стати членом Міжнародного кримінального суду. «Ратифікувавши Римський статут та приєднавшись до Міжнародного кримінального суду (МКС), Україна виконає свої міжнародні зобов’язання з прав людини та зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. А перспектива притягнення винних до відповідальності у Гаазі стане стримуючим фактором для недопущення воєнних злочинів і злочинів проти людяності у майбутньому», – заявила Тетяна Мазур, директор представництва Amnesty International в Україні.
Законопроект передбачає доповнення статті 124 Конституції України положенням про те, що «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах Римського статуту Міжнародного кримінального суду».
Після ратифікації Україною Римського статуту, Міжнародний Кримінальний Суд володітиме юрисдикцією щодо притягнення до відповідальності осіб, які вчинили найжорстокіші порушення прав людини на території держави або по відношенню до її громадян. «Сьогодні у нас День жалоби. Обрання автобусу із мирними жителями в якості військової цілі у Волновасі є воєнним злочином, який не має терміну давності. Непокаране зло зростає… Ратифікація Римського статуту для України є чи не єдиною можливістю притягнути до відповідальності як тих, хто вчинив цей злочин своїми руками, так і тих, хто прийняв рішення та віддав наказ. Після його ратифікації, винні у цьому злочині будуть відповідати перед Міжнародним кримінальним судом», – зазначила Олександра Матвійчук, координатор Євромайдан SOS, голова Правління Центру Громадянських Свобод.
Як повідомив народний депутат Віталій Купрій, також присутній на прес-брифінгу, минулого місяця він розпочав збір підписів, необхідних для реєстрації законопроекту про внесення змін до Конституції України для ратифікації Римського статуту. На сьогоднішній день вже зібрано 112 підписів народних депутатів з 150 необхідних.
Довідка.
Римський статут МКС вступив в силу 1 липня 2002 року. До злочинів, які розглядає МКС, належать геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії.
Римський статут Міжнародного кримінального суду був підписаний Україною ще у 2000 році. Наступного року Конституційний Суд України дійшов висновку, що деякі положення Статуту не узгоджуються з статтею 124 Конституції України, а тому приєднання України до цього Статуту можливе лише після внесення до неї відповідних змін.
Верховна Рада України попереднього скликання визнала юрисдикцію Міжнародного Кримінального Суду (МКС) на період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, обмеживши, таким чином, можливості міжнародного правосуддя виключно періодом Євромайдану.
e-finance.com.ua