ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві повідомляє, що не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб благодійна допомога у грошовій (не грошовій) формі, надана роботодавцем мобілізованому працівнику – учаснику бойових дій за умови дотримання норм пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). При цьому обов’язок щодо контролю за цільовим використанням коштів набувачам допомоги (учасниками бойових дій) покладається на благодійника-роботодавця.
Крім того, не включається до оподаткування доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (у 2015 році – 1710 грн.), встановленого на 1 січня такого року (пп. 170.73 п. 170.3 ст. 170 ПКУ).
У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника – фізичної чи юридичної особи платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПКУ.
Отже, якщо нецільова благодійна допомога, надана роботодавцем мобілізованому працівнику, перевищує граничну суму доходу ( у 2015 році – 1710 грн.), то сума такого перевищення підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Що ж стосується цільової допомоги мобілізованому працівнику, то з неї роботодавцю не потрібно утримувати податок на доходи та військовий збір за умови, що:
1) працівник має статус учасника бойових дій (абз. «а» пп. 165.1.54 ПКУ);
2) такі кошти витрачено на закупівлю спецзасобів, перелічених в абз. «а» пп. 170.7.8 ПКУ (тут знадобляться чеки від мобілізованого працівника, або самостійна закупка засобів).
ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві
e-finance.com.ua