В останні дні гривня знецінилась. Не критично, але якось зашвидко. У зв’язку з цим у багатьох виникло питання, що відбувається й чого чекати?
А відбувається те, що на 1 листопада залишки на Єдиному казначейському рахунку (ЄКР) перевищували 48 млрд грн, що у три рази більше, ніж у листопаді 2016 року. За підсумками серпня залишки на ЄКР досягли історичного максимуму і складали 61,151 млрд грн, оскільки доходи держбюджету зростали набагато швидшими темпами, ніж витрати. Такі суми на кінець року на ЄКР не акумулювалися ще ніколи. Більшу частину коштів сформували місцеві органи влади, а через особливості бюджетного планування в Україні, більшу частину цих грошей вони мають витратити до завершення року.
Іншими словами, за два месяці місцевим органам влади потрібно витратити 48 млрд грн. Природно, що частина цих грошей піде на валютний ринок.
Але поява додаткової гривневої ліквідності на ринку наприкінці року може спричинити помітне здешевшання гривні. Тому НБУ нещодавно вирішив підвищити ставку.
Подібна до цієї ситуація була в 2015 році, коли на 1 грудня казначейські залишки досягли рекордної на той момент позначки - 47,958 млрд грн. 1 січня на казначейскому рахунку лишалося трохи більше 9 млрд.
Паралельно до скорочення залишків - на 38 млрд за місяць - падав курс гривні. У грудні 2015 року національна валюта знецінилась з 23,2 до 24,15 грн/$. У жовтні 2017 року курс также знижувався одночасно з просіданням ЄКС. Протягом місяця з казначейських рахунків пішло 12 млрд грн, долар за цей час на міжбанку зміцнився на 26 копійок - до 26,89 грн/$. Пізніше гривня повернула собі втрачені позиції. Отже лякатися різкому сплеску на валютному ринку не потрібно.
Що стосується макроекономічних показників, то у жовтні промислове виробництво в Україні в порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшилося на 0,4% проти падіння на 0,3% у вересні..
Тим часом, МВФ планує продовжити обговорення з владою проекту держбюджету-2018 для утримання його дефіциту на рівні 2,5% ВВП.
Таким чином, прогноз, який був у минулому огляді, лишається актуальним. Гривня навряд чи вийде за межі діапазону 26.40-27.00.
e-finance.com.ua