• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • Велике атомне будівництво: в Україні побудують ще 14 энергоблоків. Де, коли, за скільки?
    2021-11-23 13:45:07

    Ядерна енергетика – чергова сфера економіки, яка очікує на "велике будівництво".

    22 листопада державний оператор чотирьох українських атомних електростанцій Енергоатом підписав важливу угоду з американською енергетичною компанією Westinghouse. Вона передбачає добудову на Хмельницькій АЕС двох атомних енергоблоків потужністю 1 ГВт за $10 млрд від державного Ексімбанку США.

    Це тільки початок.

    В планах Енергоатому – збільшити до 2040 року встановлену потужність всіх атомних електростанцій на 73% – з 13,8 до 24 ГВт. Для цього оператор АЕС має намір побудувати за наступні 18 років 14 атомних реакторів і дві нові електростанції.

    LIGA.net розбиралась, яке енергетичне майбутнє обіцяє Україні Енергоатом і чому обіцяти – ще не означає побудувати.

    Перший етап – два пілоти з США й один (не) російський енергоблок

    За словами міністра енергетики Германа Галущенка, цей договір між Westinghouse та Енергоатомом готували до поїздки президента Володимира Зеленського в США в вересні.

    Тоді у Вашингтоні делегації обох сторін домовились про енергетичне партнерство, а Енергоатом підписав меморандум з Westinghouse про будівництво п’яти енергоблоків в Україні за технологією АР1000.

    Теперішній договір – доповнення до взятих раніше обіцянок.

    Він передбачає, що впродовж наступних десяти років Westinghouse побудує на Хмельницькій АЕС два атомних енергоблоки за технологією АР1000. Гроші на будівництво Енергоатом позичить в американського Експортно-імпортного банку. Сума кредиту на наступні 17 років – близько $10 млрд.

    За словами в.о. президента Енергоатому Петра Котіна, Westinghouse побудує на Хмельницькій АЕС четвертий та п’ятий енергоблоки.

    Третій енергоблок, який Енергоатом має на меті добудувати вже багато років, планується все ж таки завершити за російською технологією ВВЕР-1000 разом із чеською Skoda JS.

    Щойно ці атомні реактори будуть готові, Westinghоuse обіцяє додатково поставити до 2040-го ще по одному енергоблоку на всі українські атомні електростанції – Хмельницьку, Рівненську, Запорізьку та Южно-Українську АЕС.

    Приблизна вартість будівництва всіх американських блоків в Україні – до $30 млрд, уточнювали в Офісі президента у вересні 2021 року.

    Другий етап – нові АЕС

    Плани Енергоатому не обмежуються будівництвом на станціях, що діють.

    Згідно зі слайдами з презентації компанії, Енергоатом планує побудувати ще дві нові атомні електростанції з чотирма енергоблоками на кожній.

    Амбітна мета Енергоатому – довести до 2040 року потужність атомних електростанцій в Україні до 24 ГВт. Це на 70% більше, ніж є зараз.

    За якою технологією будуть побудовані енергоблоки на цих АЕС, у самому Енергоатомі поки не вирішили.

    Під нові проєкти Енергоатом розглядає 33 перспективних локації, уточнив Котін.

    Це – далеке майбутнє, для їхнього будівництва компанія навіть ще не провела опитування місцевих мешканців, а енергоблоки АР-1000 ще не ліцензовані в Україні, визнав голова держкомпанії.

    Але процес не стоїть на місці, ліцензування реакторів АР-1000 може тривати від 1 до 1,5 років, запевняє Галущенко.

    Плани та можливості

    Що про атомне "велике будівництво" думають галузеві експерти?

    Американські атомні реактори АР-1000 значно маневреніші за ті, що працюють в Україні, радянські ВВЕР-1000 та ВВЕР-400, сходяться на думці голова Центру досліджень енергетики Олександр Харченко та керівник Бюро комплексного аналізу та прогнозу Сергій Дяченко.

    До того ж будівництво нових атомних потужностей дозволить Україні збільшити експортний потенціал, якщо вона доєднається до енергетичного ринку Європи у 2023 році.

    Період окупності проєктів в Енергоатомі не розкривають, але за оцінкою Харченка, атомні електростанції, зазвичай, окупаються за 15-20 років.

    Що може завадити? Щонайменше, бюрократичні проблеми.

    По-перше, будівництво хоча б одного енергоблоку обов'язково має узгодити окремим законом Верховна Рада.

    По-друге – залишається під питанням, хто профінансує будівництво нових АЕС в Європі на тлі багаторічного тренду на "зелену" енергетику.

    В разі успіху, Україна може стати менш залежною в ядерній сфері від Росії та зробить більш перспективним будівництво власного заводу з виробництва палива для АЕС, вважає Харченко.

    Побудувати цей завод представники різних урядів обіцяли ще з 2013 року.

    Богдан Заика

    ЛIГАБiзнесIнформ

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.