Новий штам коронавірусу омікрон потенційно може поширюватися швидше за інші патогени та бути більш стійким до імунної відповіді, тому слід дотримуватися низки рекомендацій. Про це повідомляє Європейський центр з контролю та профілактики захворювань (ECDC).
У Центрі зазначають, що зараз є значна невизначеність щодо передачі нового штаму, ефективності проти нього вакцин та ризику повторних інфекцій. Однак його мутаційний профіль дозволяє вважати, що можливе часткове вислизання штаму імунної відповіді.
В ECDC вважають високим ризик поширення омікрону в Європі та рекомендують:
– проводити геномний контроль – виявляти випадки зараження цим штамом, щоб відстежувати тенденції та виробляти заходи стримування;
– уникати поїздок до країн, де було зафіксовано омікрон, розширювати тестування та відстежувати контакти інфікованих;
- першорядно вакцинувати неприщеплених і тих, хто не отримав другу дозу;
– розглянути можливість бустерної вакцинації людей віком понад 40 років, з пріоритетом груп ризику. Потім розглянути можливість вакцинації дозою бустерної дорослих категорії 18+ через шість місяців після першого курсу щеплень.
ДОВІДКА. Штам омікрон (B.1.1.529) вперше був виявлений у ПАР, офіційно відомо про близько 100 зареєстрованих випадків. У випадку зазначено 32 мутації-відмінності від вихідного, "уханьського" штаму.
Поки що невідомо, наскільки знижена ефективність нинішніх вакцин та набутого після хвороби імунітету проти B.1.1.529, і чи знижена взагалі. Але наявність сукупності мутацій, які, як відомо, окремо допомагають іншим штамам або бути більш заразним, або уникати імунної відповіді організму, або й те, й інше одночасно, наштовхує вчених на невтішні прогнози.
Марк Сировой
e-finance.com.ua