Всі імпортні контракти на поставку вугілля в Україну прив’язані до котирувань вугілля в порту Роттердам плюс вартість доставки до українських портів, що відповідає формулі "Роттердам+".
Про це заявив директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко в Facebook.
"Всі контракти, які українські тепловики уклали на імпорт вугілля з США прив’язані до котирувань агентства Argus Dayly Coal в регіоні "Амстердам-Роттердам-Антверпен". Для українського читача цей індекс більш відомий як API2 - той самий, що був покладений в основу формули імпортного паритету ("Роттердам+")", - повідомив експерт.
За його інформацією, остання імпортна партія вугілля з США коштувала українським компаніям майже 190 доларів/тонну.
Омельченко наголосив, що лише ціна фрахту по зовнішнім контрактам досягає 30-35 доларів за тону, тоді як у формулі "Роттердам+" транспортна складова не перевищувала 12,5 доларів.
"Без імпорту вугілля з США, українську енергосистему уже очікували б проблеми. Очевидно, що без прозорого ціноутворення, заснованого на європейських принципах, ніхто б не поставляв в Україну вугілля. Ще у 2016 році я говорив, що імпортний паритет, з прив’язкою до прозорого цінового індексу в Європі - єдиний цивілізований шлях ціноутворення на вугілля, природний газ та нафтопродукти", - додав Омельченко.
Нагадаємо, справу "Роттердам+" було закрито Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою 20 травня 2021 року через відсутність складу злочину. Це стало 4-м закриттям цієї справи, оскільки в ході трирічного розслідування не було встановлено ні шкоди від дії формули, ні потерпілих, ні факту порушення закону.
13 жовтня 2021 року ВАКС підтвердив законність і обґрунтованість рішення про закриття справи "Роттердам+".
Єдиними потерпілими у справі вважаються два заводи Ігоря Коломойського - Нікопольський завод феросплавів та Запорізький феросплавний завод.
АРТЕМ ГОРОВЕНКО
Инф. rbc.ua
e-finance.com.ua