Сьогодні президент Франції Емманюель Макрон одразу після переговорів у Москві прилетить до Києва для зустрічі з президентом Володимиром Зеленським. Візит виглядає як екстрений, про нього стало відомо лише за кілька днів до його початку. LIGA.net пропонує коротке зведення попередніх подій і те, що зараз відомо про програму переговорів.
Переговорне турне Макрона стало якщо не повною імпровізацією, то точно дипломатичною несподіванкою. Швидше за все, воно не було попередньо підготовлене і міністерствами закордонних справ.
На 3 лютого 2022 року в офіційному розкладі Макрона планувалася серія телефонних переговорів. У першій половині дня він поговорив із президентом Єврокомісії Шарлем Мішелем, а потім із президентом Польщі Анджеєм Дудою. На вечір були заплановані телефонні розмови з Путіним, а потім, через годину – із Зеленським. За повідомленням Єлисейського палацу, президент Франції в обох бесідах наполягав на необхідності домовлятися про деескалацію та досягнення "стратегічного балансу" в Європі.
Результати цих переговорів офіс Макрона не коментував. Російська сторона заявила, що Путін знову зажадав "довготривалих гарантій безпеки" та вказував на "провокаційну поведінку України".
Про розчарування Парижа підсумками телефонних переговорів (або їхньою відсутністю) можна судити з того, що вже наступного дня, 4 лютого, Єлисейський палац несподівано оголосив про візит Макрона 7 лютого до Москви, а потім 8 лютого – до Києва.
Рішення виглядає екстреним і вимушеним не лише тому, що про нього не було оголошено, як це прийнято в дипломатії, завчасно, а й тому, що воно зламало плани глави МЗС Франції Жан-Іва Ле Дріана, у якого на 7 лютого був запланований спільний візит до Києва та на лінію розмежування на Донбасі разом із німецькою колегою Анналеною Бербок. В результаті Бербок приїхала до Києва одна, оскільки Ле Дріан мав супроводжувати свого патрона у його раптовому візиті до Москви.
За день до початку візиту в інтерв'ю для ЗМІ Макрон загалом позначив причину та мету поїздки – він дав зрозуміти, що розраховує на інтенсивний діалог Франції з Росією, який має запобігти новому російському вторгненню в Україну. Таким чином, загроза прямого військового вторгнення була оцінена настільки серйозна, що відсунула колишні вимоги деескалації на другий план.
7 лютого переговори Макрона з Путіним у Москві тривали понад п'ять годин. За їхніми підсумками, лідери вийшли на прес-конференцію, де Макрон заявив, що ситуація з безпекою зараз дуже серйозна, але все ще є можливість і час знайти мирне рішення. Тим самим він побічно визнав, що на московській частині переговорів таке рішення знайти не вдалося, але й надія на нього залишається.
Путін і Макрон домовилися зателефонувати після зустрічі Макрона з Зеленським. "Залежно від того, що вирішать у Києві, ми плануватимемо майбутні кроки", – сказав Путін.
Після переговорів президент Франції заночував у Москві. Його зустріч із Володимиром Зеленським намічена на сьогодні, 8 лютого, на першу половину дня у Маріїнському палаці. Підсумкова спільна прес-конференція президентів попередньо запланована на 13.40 за Києвом.
Сергей Бережной
e-finance.com.ua