Міжнародний валютний фонд попередив про посилення боргових ризиків для країн, що розвиваються, у зв'язку з війною в Україні. Дефолт Шрі-Ланки став першим, але може бути не останнім, пише Wall Street Journal.
Країни, що розвиваються, активно брали кредити під низькі відсотки, що тримались протягом останніх років, але тепер зіткнулися зі зростанням вартості обслуговування боргу.
Вторгнення Росії в Україну та санкції Заходу у відповідь призвели до зростання цін на харчі, енергоносії й інші продукти. Центральні банки змушені підвищувати процентні ставки, щоб приборкати інфляцію, а це своєю чергою призводить до подорожчання кредитів для бідніших країн.
"Будуть ще дефолти, будуть кризи. Коли відбуваються такі потрясіння, все можливо. Низькі процентні ставки поки що перешкоджають виникненню якихось системних проблем, але країн, що розвиваються, це стосується все менше й менше", – цитує газета професора економіки Гарварду Кеннета Рогоффа.
МВФ поки що не прогнозує глобальної боргової кризи, але згоден, що "це значний ризик, який нас дуже хвилює", сказала директорка департаменту МВФ з питань стратегії, політики й аналізу Джейла Пазарбасіоглу.
Тяжка ситуація з боргом зараз у Пакистані, Єгипті, Тунісі.
"Борги майже кожної держави зараз більші, ніж у 2008 році. Чи означає це, що боргова криза поруч? Я б так не сказав. Але окремі держави дійсно знаходяться у дуже й дуже складному стані", – заявив головний аналітик з суверенних рейтингів S&P Global Ratings Роберто Сіфон-Аревало.
Шрі-Ланка призупинила обслуговування зовнішнього боргу в середині квітня.
На початку травня очікується дефолт Росії, але він викликаний іншими причинами. Країна має гроші, але через санкції не хоче обслуговувати борги у валюті.
Андрей Водяный
e-finance.com.ua